Ministerstvo pôdohospodárstva udeľuje miliónové dotácie pochybným firmám s niekoľkotisícovými tržbami

Ministerstvo pôdohospodárstva uzatvorilo za posledné tri týždne v rámci výzvy z roku 2015 zmluvy s piatimi podivnými firmami v hodnote takmer sedem miliónov eur. Podľa poslancov hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) ministerstvo akoby zámerne vyberalo firmy, pri ktorých dotácie násobne prevyšujú predchádzajúcu činnosť.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová upozornila na podozrivo vysoké dotácie od štátu pre firmy, ktorých tržby sú neporovnateľne nižšie, než samotná dotácia. „Takéto neúmerne vysoké dotácie iba zbytočne znechucujú všetkých ostatných podnikateľov, ktorí si musia na rozvoj podnikania zarobiť alebo požičať z banky, a ktorí často nedokážu konkurovať takto dotovaným projektom,“ uviedla Remišová s tým, že na aktuálnej schôdzi bude parlament rokovať o zákone z dielne OĽANO, v ktorom okrem iného navrhuje výšku dotácie obmedziť na 30 percent ročných tržieb podniku. „Štát má podnikateľov podporovať, nie kompletne financovať ich súkromné podnikanie,“ povedala.

Ako ďalej uviedla Remišová, spoločnosť Hobitidom, s.r.o., ktorá s tržbami 700 eur dostala od štátu dotáciu viac ako 1,5 milióna eur, chce v obci Štiavnické Bane postaviť hobití dom. „Majiteľ druhej firmy, PIREMBAU, s.r.o., s tržbami 55-tisíc eur a dotáciou viac ako 1,2 milióna eur bol členom predstavenstva firmy SL SLOVAKIA, a. s., ktorá vyhrala verejné obstarávanie štátnych lesov, aj keď mala voči štátu dlhy,“ upozornila Remišová, podľa ktorej tretiu firmu s nízkymi tržbami a obrovskou dotáciou, Hotel IMPOZANT, s.r.o., vlastní kamarát podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara, ktorý strane Sieť požičal dodávku na predvolebnú kampaň a v minulosti bol spomínaný vo viacerých kauzách. „Najzaujímavejší je ale posledný príjemca dotácií. Peter Jambor bol spomínaný vo viacerých kauzách v Českej republike, založil a bol predsedom predstavenstva spoločnosti GLOBE 21, ktorá zohrala dôležitú úlohu v prípade Duckého zmeniek. U nás dostáva dotácie z eurofondov, ako aj zákazky od štátnych orgánov. Ministerstvo mu pod pani Matečnou schválilo tri dotácie spolu za viac ako 1,2 milióna eur,“ povedala.

Peter Jambor má podľa Remišovej v obci Považany dokonca čiastočne na tých istých parcelách vybudovať Ubytovací komplex, produkčný skleník aj skladovacie  a pozberové  zázemie. „Urobil aj verejné obstarávanie a dve najväčšie zákazky vyhrala bratislavská firma ISTERCOM, s.r.o. Jej majiteľ je konateľom a konečným užívateľom výhod ďalšej firmy ITS – Intelligent Transport System, s. r. o., ktorá tiež dostala od ministerstva dve dotácie vo výške 640 tisíc eur. Vo verejných obstarávaniach vybrala na oba projekty piešťanskú firmu ENEX GROUP, s.r.o. Tá sídli podľa obchodného registra na rovnakej adrese, akú si uvádza Peter Jambor. A pekáreň chce postaviť v obci Považany na tých istých pozemkoch Petra Jambora, na ktorých už on realizuje svoje tri projekty,“ uviedla Remišová s tým, že pôvodne mala firma na nich vysadiť aj ovocný sad, ale dodatkom k zmluve sa výsadba sadu presunula na iný pozemok, ktorý vlastní Pavol Jambor, pravdepodobne brat Petra Jambora.

Podľa Remišovej by takéto schémy mohli byť problémom. „Štát prepláca 45 percent nákladov, druhých 55 percent musí dať daná firma. Ako dá firma s ročnými tržbami tisíc eur na projekt 55 percent, čo v tomto prípade znamená ďalšieho 1,6 milióna eur?,“ pýta sa V. Remišová, podľa ktorej môže ísť o klasické nafukovanie rozpočtu. „Videli sme to pri mnohých projektoch, kde reálne ceny boli doslova vynásobené nejakým koeficientom,  v konečnom dôsledku boli dvoj alebo trojnásobné oproti reálnym sumám,“ upozornila.

Tieňový minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Martin Fecko si myslí, že ministerka Matečná sa bude pravdepodobne obhajovať tým, že peniaze z dávno uzatvorenej výzvy rozdelili preto, lebo niektoré projekty neboli zrealizované. „Aký má zmysel dávať peniaze podivným firmám len preto, aby sme ich minuli?,“ pýta sa Fecko. „Eurofondy majú v prvom rade slúžiť na vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Aká je realita na Slovensku? Vyčerpať čo najviac, na hocičo a hlavne dať svojim,“ povedal poslanec.

Podľa Fecka mohli byť peniaze použité zmysluplnejším spôsobom, napríklad na podporu programu Mladý farmár, kde je veľa záujemcov – začínajúcich farmárov a zároveň málo peňazí, čiže mnohí z nich neboli uspokojení. „Kto iný, pani ministerka, ak nie Vy, ako bývalá pracovníčka a riaditeľka Poľnohospodárskej platobnej agentúry a Slovenského pozemkového fondu, by mal čistiť a stransparentniť činnosť v týchto inštitúciách? Kto iný, ak nie Vy, vie lepšie, čo je v nich chybné, choré a zhnité,“ položil ministerke Matečnej otázku Fecko s tým, že rezort pôdohospodárstva pod jej vedením oberá a ničí povesť slovenských farmárov doma i v zahraničí aj tým, že umožňuje špekulantom poberať dotácie aj na vyasfaltované parkovisko. „Ak problémy poľnohospodárov nezaujímajú rezort pôdohospodárstva, tak ktorý rezort ich má riešiť? Stovky traktorov, ktoré v posledných týždňoch vyšli z polí do ulíc slovenských miest a obcí, dokazujú váš nazáujem o riešenie dennodenných problémov našich farmárov,“ dodal Fecko.

Podľa Veroniky Remišovej SNS vôbec nezvláda riadenie rezortu pôdohospodárstva. „Môžem len súhlasiť so včerajšími slovami generálneho prokurátora, ktorý o rezorte pani ministerky Matečnej povedal, že „systém, aký je tam nastavený, je chorý, a to je ešte to prijateľné slovo.“ Fungujúce poľnohospodárstvo a podpora pre ľudí, ktorí majú skutoční záujem hospodáriť na pôde, sú jednými z dôležitých národných záujmov Slovenska. Situácia v rezorte pôdohospodárstva je vážna, a preto budeme aj s našimi opozičnými partnermi hľadať riešenie, ako riešiť aspoň tie najvypuklejšie problémy rezortu,“ uzavrela Remišová s tým, že OĽANO bude o spoločnom postupe opozície informovať zajtra.

Ďalšie informácie k tejto téme nájdete v dnešnom blogu Veroniky Remišovej na tejto webovej adrese:

https://veronikaremisova.blog.sme.sk/c/483961/dotacie-od-ministerky-matecnej-dostava-aj-jedna-z-hlavnych-postav-duckeho-zmeniek.html

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program