Ministerstvo školstva: nové vedenie – staré praktiky

Poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová a poslanec a tieňový minister školstva Miroslav Sopko dnes upozornili na to, ako ministerstvo školstva pokračuje v plytvaní našich spoločných peňazí a ohrozuje zmysluplné využitie eurofondov na vedu a výskum.

Keď nejaký úrad podpisuje miliónovú zmluvu v posledný pracovný deň v roku, treba zbystriť pozornosť. Je tomu tak aj pri zmluve v hodnote viac ako 5 miliónov eur, ktorú tesne pred koncom roka podpísala ministerka školstva. Zmluva sa týka poradenských služieb pre eurofondový Operačný program Výskum a inovácie, najmä pre Výskumnú agentúru ministerstva, ktorá bola v centre letného eurofondového škandálu.

Ministerstvo si konzultantov objednáva na v podstate rovnaké práce, aké už robia jeho zamestnanci – podpora pri riadení programu, príprava projektov, príprava výročných správ, príprava programových dokumentov a podobne,” upozornila Veronika Remišová. „Kým zamestnanci majú často dlhoročné skúsenosti s riadením programu na podporu výskumu, od konzultantov ministerstvo požaduje iba trojročnú prax, a prax dokonca nemusí byť v oblasti projektov na podporu výskumu, ani eurofondov vo všeobecnosti. Ministerstvu stačí prax v oblasti iných nástrojov zahraničnej pomoci, čo je však veľmi všeobecný pojem a môže sa týkať programov s úplne inými pravidlami, ako je Operačný program Výskum a inovácie.” Remišová poukázala na to, že kým vlastným zamestnancom ministerstvo platí okolo 6 eur na hodinu, externým konzultantom bude platiť 95 eur na hodinu. Ich bežný pracovný mesiac tak bude stáť takmer 16 tisíc eur, kým bežný zamestnanec ministerstva s rovnakými, ak nie väčšími pracovnými skúsenosťami dostane okolo 1 000 eur.

Jeden z dvoch členov konzorcia poskytoval do minulého roka v rezorte školstva podobné služby, aké sú aj v novej zmluve – poradenstvo v oblasti verejného obstarávania. Ale kým do minulého roka mu ministerstvo platilo sadzbu 48 eur na hodinu, podľa novej zmluvy bude platiť dvojnásobok. Starú zmluvu zrušili v auguste týždeň potom, ako bola firma určená za víťaza súťaže pre novú zmluvu. “Navyše táto firma na svojej internetovej stránke uvádza, že sa venuje príprave žiadostí na dotácie z eurofondov a tiež riadeniu projektov a poradenstvu pri verejnom obstarávaní, v referenciách si udáva aj projekty financované z eurofondov. Je teda otázne, či náhodou nebude ministerstvu radiť aj pri projektoch, na ktorých sa sama podieľala, alebo plánuje podieľať, ” doplnila Remišová.

Chápeme, že štát nemôže mať odborníkov na všetko a potrebuje si preto objednávať aj externé poradenské služby. Za milióny eur si ale nemôže objednávať práce administratívnej povahy, ktoré musia zvládnuť jeho vlastní zamestnanci – to je predsa podstata práce rezortu,” tvrdí Veronika Remišová. „Vystavuje sa tak konfliktu záujmov a trestuhodne hazarduje so schopnosťou spravovať štát a s kvalitou ľudí v štátnej správe. Po zrušení analytického útvaru na ministerstve a zastavení akýchkoľvek reforiem v školstve je to ďalší dôkaz, že SNS pod vedením Andreja Danka nezvláda spravovanie našej krajiny. Do volieb ostávajú najviac dva roky a už dnes je v podstate zrejmé, že na konci volebného obdobia bude vzdelávanie v rovnakom, ak nie v horšom stave ako na začiatku. Reforma a výrazné zlepšenie školstva ostatnú opäť iba na papieri, ako tomu bolo aj počas predchádzajúcich vlád pána Fica. Bez kvalitného vzdelávania našich detí nebude Slovensko úspešné, pretože inovácie nebude mať kto vymyslieť a vyrobiť. Zanedbávaním riešenia problémov v školstve a neschopnosťou presadiť dôležité reformy strany Smer a SNS dlhodobo podkopávajú národné záujmy Slovenska a brzdia jeho rozvoj,” uzavrela Remišová.

Podľa Miroslava Sopka ide v tomto prípade o absolútne nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi v rezorte, ktorý by mal byť výkladnou skriňou vlády. „Práve od tohto rezortu závisí, či naša krajina zostane iba montážnou dielňou strojárenských firiem alebo či dáme školstvo do poriadku, aby produkovalo vzdelaných ľudí, ktorí si ľahko nájdu prácu s vyššou pridanou hodnotou, teda dobre platenú prácu. Minulý rok sme na Ústavnom súde napadli nespravodlivé odmeňovanie zamestnancov verejnej správy, z ktorých mnohí nedostávajú ani minimálnu mzdu. Sú medzi nimi aj nepedagogickí zamestnanci školstva. A tu sa zrazu objaví zmluva na poradenstvo, kde chce ministerstvo platiť 96 eur za hodinu a sú v tom aj administratívne služby. Títo experti zarobia za 5 hodín viac ako mnohí nepedagogickí zamestnanci v školstve za mesiac. To je absolútne neprijateľné. Je to neúcta voči ľuďom, ktorí robia v školstve,” poznamenal tieňový minister školstva M. Sopko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program