Ministerstvo školstva pokračuje v neférových a diskriminačných eurofondových praktikách

Po historicky najväčšej eurofondovej kauze v oblasti vedy a výskumu Ministerstvo školstva vypísalo v novembri 5 eurofondových výziev. Je škandál, že na podanie komplikovaných vedeckých projektov ministerstvo dalo vedcom len niekoľko dní.

„Jednu z výziev ministerstvo vyhlásilo 16. novembra a uzávierka prvého kola bola presne o 3 pracovné dni. Uzávierka druhého kola o 6 pracovných dní,“upozornila Veronika Remišová, predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO.

Je neakceptovateľné, že ministerstvo pod vedením SNS pokračuje v pochybných praktikách v eurofondoch, a to aj po obrovskom škandále, po ktorom musel odstúpiť minister školstva,“ hovorí Remišová a dodáva, že napísať kvalitný  vedecký projekt za tri pracovné dni a získať do projektu medzinárodné tímy a renomovaných odborníkov nie je jednoducho možné. Remišová upozornila, že napriek tomu, že ministerstvo hovorí o zjednodušení procesu, samotná prihláška má takmer 30 strán, príručka pre žiadateľa viac ako 50 strán a k samotnej žiadosti treba dodať 17 príloh.

Pýtam sa ministerky školstva, či si ako bývalá zamestnankyňa Slovenskej akadémie vied myslí, že je možné pripraviť kvalitný vedecký projekt za 3 pracovné dni? Neobstojí ani argument, že ministerstvo informovalo žiadateľov prostredníctvom okrúhlych stolov. Takýmto spôsobom nie je možné informovať celú vedeckú komunitu, ale len vybraných uchádzačov. Takisto popis projektu s presnými požiadavkami a špecifikáciami sa žiadatelia mohli dozvedieť až v deň, kedy boli informácie riadne zverejnené, teda tri dni pred uzávierkou,“ pripomína Remišová.

„Ešte v apríli tohto roka sme upozorňovali, že každým dňom nečinnosti ministerstva sa zvyšuje riziko, že namiesto zmysluplných projektov sa bude ministerstvo len narýchlo snažiť minúť peniaze, podobne, ako sme videli aj v minulom programovom období. Výsledkom budú nezmyselné, nekvalitné a zle pripravené projekty. Ministerka nezvláda základné riadenie rezortu. Namiesto toho, aby sa od svojho nástupu venovala vyriešeniu eurofondového škandálu a vypísaniu nových výziev, premrhala celé mesiace tým, že komplikovala vedcom život, vyrábala zbytočné problémy a takmer položila na kolená Slovenskú akadémiu vied. Výsledkom jej neschopnosti je, že teraz od vedcov žiada, aby za 3 dni pripravili žiadosti na komplikované eurofondové projekty,“ vyhlásila Remišová.

Na problém upozorňujú okrem iného aj ľudia z akademickej a vedeckej obce, keďže vypracovať projekt v tak extrémne krátkom čase sa nedá, pokiaľ samozrejme nie ste medzi uchádzačmi, ktorí o presných podmienkach vedeli ešte pred ich zverejním. Podľa Remišovej by však takto proces fungovať nemal, pretože postup nie je férový, diskriminuje niektorých uchádzačov, znižuje kvalitu projektov a niektoré dobré zámery môže aj úplne vyradiť.

„Vyzývame ministerku školstva, aby predĺžila termíny na podávanie žiadostí a prestala s neférovými a diskriminačnými praktikami v eurofondoch na vedu a výskum. Ak ministerka nevie rezort riadiť,  je potrebné ju vymeniť. Nemôžeme predsa dopustiť, aby jeden človek svojou neschopnosťou ničil slovenskú vedu a výskum, ktoré sú pre úspech Slovenska nevyhnutné,“ uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program