Na kauzy nielen poukazujeme, ale prinášame ich riešenia. OĽANO predkladá do parlamentu protikorupčný balík opatrení

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) predstavilo sériu zákonov na boj s korupciou, ktorými chce zvýšiť dôveru ľudí v štát a jeho inštitúcie

Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, hnutie OĽANO od začiatku volebného obdobia upozornilo na mnohé kauzy vládnej koalície. „Od začiatku volebného obdobia sa nám podarilo zachrániť stovky miliónov eur verejných peňazí, či už išlo o eurofondový škandál, kde sme ušetrili 600 miliónov eur, alebo keď sa nám podarilo znížiť odmenu pre advokáta Bžána o 60 miliónov eur,“ uviedla Remišová a zdôraznila, že hnutie sa venuje nielen odhaľovaniu káuz, ale teraz prináša aj riešenia na prevenciu korupcie.

Remišová zároveň upozornila, že európski aj domáci investori sa sťažujú na neférové praktiky vo verejnom obstarávaní, v prideľovaní eurofondov, či na slabú vymožiteľnosť práva. Ako uviedla, v medzinárodnom rebríčku konkurencieschopnosti dosahuje Slovensko mimoriadne zlé výsledky najmä pokiaľ ide o prácu polície, byrokraciu, dôveru v inštitúcie či korupciu. „Pri vnímaní korupcie sme dokonca za africkými krajinami ako je Namíbia, Botswana alebo Rwanda. Namiesto toho, aby sa vládna koalícia zaoberala týmito systémovými zmenami, chce znížiť dane firiem, čo však ich najhlavnejšie problémy nevyrieši. Tieto problémy sa následne pretavia aj do správania firiem. Len nedávno oznámila jedna z najväčších automobiliek na Slovensku, že plánuje prepustiť až 3000 zamestnancov,“ upozornila Remišová s tým, že pred pár dňami aj Európska komisia vo svojej správe o Slovensku uviedla, že v dôsledku zlého riadenia štátu sme na najhorších miestach čo sa týka korupcie, klientelizmu či verejného obstarávania. „Chceme pomôcť ľuďom aj podnikateľom, preto do parlamentu predkladáme 6 konkrétnych opatrení – antikorupčný balíček, na zlepšenie spravodlivosti a vymožiteľnosti práva. Vláda v praxi nerobí žiadne kroky, ktorými by zlepšila boj proti korupcii, hoci sa k tomu zaviazala vo svojom programovom vyhlásení. Opozícia tak opäť musí v tejto úlohe zastúpiť vládu,“ povedala.

  1. Eurofondy

„Vládna koalícia nie je schopná zvládať manažovanie eurofondov a kvôli jej neschopnosti budeme len v operačnom programe Program a Inovácie vracať 81 miliónov eur,“ hovorí Remišová a pripomenula kauzu Plavčan. „Rovnako je obrovským problémom, že eurofondy sa míňajú na rôzne nezmyselné projekty, ktoré slúžia len na obohatenie rôznych špekulantov. Stačí spomenúť napríklad dotácie, ktoré skončili v súkromných chatách a hoteloch pochybných podnikateľov pri projektoch ministerstva pôdohospodárstva,“ povedala.

Súčasťou balíčka je preto zákon o eurofondoch, kde OĽANO prináša zmeny vo výbere hodnotiteľov, ako aj zverejňovanie hodnotiacich hárkov a mien hodnotiteľov pri konkrétnych projektoch. „Takisto chceme zaviesť posudzovanie veľkých projektov na základe princípu Hodnoty za peniaze, aby ľudia vedeli, či vynaložené peniaze prinesú Slovensku skutočný úžitok,“ povedala Remišová.

  1. Výber zástupcov štátu do štátnych podnikov

Druhou súčasťou balíčka je nový zákon o výbere zástupcov štátu do orgánov spoločností s majetkovou účasťou štátu. „Chceme dosiahnuť, aby sa do orgánov štátnych podnikov nedávali za odmenu „naši ľudia“, ale odborníci, ktorí problematike rozumejú a budú dohliadať na záujem štátu a občanov,“ uviedla Remišová.

  1. Hmotná zodpovednosť politikov

Remišová pripomenula kauzu Bžán, kedy nominanti Smeru podpísali obrovskú odmenu viac ako 70 miliónov eur pre advokáta Bžána. „Nám sa podarilo znížiť odmenu o 60 miliónov eur. Jediné, čo sa zodpovedným nominantom vládnej koalície stalo za túto kauzu bolo, že odišli zo svojej funkcie a pri odchode dostali vysoké odstupné. Je neakceptovateľné, ak namiesto vyvodenia zodpovednosti za nezodpovedné narábanie s peniazmi občanov nikto nenesie osobnú zodpovednosť a ešte je aj štedro odmenený,“ povedala.

„Ak chceme, aby štát dobre hospodáril a ľudia, ktorí rozhodujú o miliardách z našich spoločných peňazí rozhodovali správne, je potrebné, aby za svoje rozhodnutia niesli aj zodpovednosť a nemôže to ostať pri tom, že škody zaplatia nakoniec občania,“ doplnila Remišová.

  1. Majetkové priznania     

Remišová uviedla viaceré príklady, kedy kontrola majetkových priznaní politikov nefunguje. „Niektorí politici prídu do politiky s prázdnymi rukami a odchádzajú ako milionári. Ľudia musia vedieť skontrolovať, či sa neobohacujú na úkor ľudí,“ povedala s tým, že je dôležité sledovať dôsledne najmä prírastok majetku verejných funkcionárov počas ich pôsobenia vo verejnej funkcii.

  1. Novela zákona o Najvyššom kontrolnom úrade SR

OĽANO považuje za veľmi dôležité fungovanie kontrolných inštitúcii. „Musia byť nezávislé a odborne pripravené, aby dokázali odhaliť podvody a systémové chyby. Preto je potrebné posilniť jeho kompetencie a odborné zázemie a umožniť lepšie využívanie zistených poznatkov,“ tvrdí Remišová.

  1. Novela zákona o verejnom obstarávaní

Ako povedala poslankyňa, pri mnohých obstarávaniach doteraz vyhrávajú podozrivé firmy tak, že súťažia s personálne alebo majetkovo blízkymi spoločnosťami. „Stačí si spomenúť na viaceré zákazky SBS Bonul z Nitry, súťaž dnes na náš podnet už preveruje Protimonopolný úrad,“ povedala a pokračovala: „Cez verejné obstarávanie pretečú miliardy eur. Lepšia regulácia navzájom prepojených firiem pomôže zlepšiť férovú súťaž a ušetrí peniaze ľudí. Novelou chceme predísť tomu, aby mohli súťažiť spriaznené firmy,“ vysvetlila.

Remišová na záver dodala, že korupcia ničí životy a ochudobňuje krajinu. „Menej korupcie znamená viac peňazí na školstvo, na zdravotníctvo a cesty. Len v spravodlivom štáte bez korupcie sa bude ľuďom dobre žiť. V našom zápase za lepšie Slovensko budeme pokračovať a po voľbách chceme vytvoriť vládu, ktorá bude problémy riešiť, nie ich vyrábať,“ uzavrela.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program