Na naše peniaze dozerá človek, ktorého firma bola zapletená do obrovských daňových podvodov

Výzva na okamžité odvolanie nominanta Smeru z dozornej rady štátnej firmy MH Manažment.

V piatok 6. októbra po výzve hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Ing. Igor Lichnovský odstúpil z funkcie, ktorú zastával v štátnej Eximbanke patriacej pod ministerstvo financií.

Poslankyňa Veronika Remišová za hnutie OĽANO však opätovne vyzýva ministra hospodárstva P. Žigu, aby okamžite odvolal Ing. Igora Lichnovského na základe závažných zistení aj z funkcie v orgánoch štátnej firmy MH Manažment,  ktorá sa nedávno zviditeľnila obrovskou odmenou pre advokáta JUDr. R. Bžána v prípade sporu Gabčíkovo.

Minister Žiga však na výzvu nereagoval, poslankyňa Veronika Remišová teda podáva interpeláciu. Ministra P. Žigu sa pýta, ako je možné, že na takú dôležitú funkciu v štátnom podniku Smer vymenoval človeka, v ktorého firme boli podľa obžaloby zistené miliónové daňové úniky?

Remišová upozornila, že Ing. Igor Lichnovský bol od roku 2004 do roku 2014  jedným z dvoch spoločníkov firmy Capitalia. Druhým spoločníkom bol podľa mena človek, ktorý je dnes súdený pre viaceré trestné činy v rámci takzvaného mafiánskeho klanu. „Pán Lichnovský sa svojho podielu zbavil v roku 2014, od roku 2015 má firma ako majiteľa schránku na Seychelách a nemá žiadneho konateľa, čo je klasický postup, aký sme videli aj v prípade Bašternák. Samotná spoločnosť Capitalia, ktorú vlastnil Ing. Lichnovský je mimoriadne podozrivá. Podľa obžaloby Úradu špeciálnej prokuratúry, o ktorej by mal onedlho rozhodovať súd, bola spoločnosť Capitalia v čase, keď bol pán Lichnovský jej polovičným majiteľom, zapletená do fiktívnych obchodov s repkovým olejom a na podvodných odpočtoch DPH údajne okradla štát o viac ako 7 miliónov eur,“ uviedla Remišová.

Remišová považuje za škandalózne, aby  na verejné peniaze v štátnych podnikoch dozeral človek, ktorého súkromná firma podľa obžaloby na základe falošných faktúr od „bielych koní“ okradla štát o viac ako 7 miliónov eur.

„Pán Lichnovský by mohol tvrdiť, že o tom nevedel, no  spoločnosť Capitalia sídlila v tom čase v tom istom dome, ako má pán Lichnovský uvedený trvalý pobyt, takže niečo o jej fungovaní asi vedel. V každom prípade je v dozorných radách štátnych podnikov preto, aby kontroloval, či je v nich všetko v poriadku a strážil verejné peniaze. Načo platíme zo spoločných peňazí v dozornej rade štátneho podniku  človeka, ktorý si podvody nevšimne ani vo vlastnej firme?“ pýta sa Remišová.  V  životopise zverejnenom na stránke Eximbanky má pán Lichnovský navyše uvedené, že podnikaniu v tejto firme sa venoval práve v tom čase, kedy podľa obžaloby tieto podvody prebehli.

OĽANO požaduje, aby minister hospodárstva P. Žiga odvolal Ing. Lichnovského z dozornej rady v spoločnosti MH Manažment, a takisto aby dovolal aj celé vedenie štátnej firmy, ktoré je zodpovedné za predraženú zmluvu na právne služby.

Link na uznesenie Špecializovaného trestného súdu: https://obcan.justice.sk/infosud/-/infosud/i-detail/rozhodnutie/c6a79c06-779a-415e-9739-fedb343fd805%3A99278e3c-d2f3-4b59-ac88-0cda76739e41  (informácia o celkovej výške škody viac ako 7 miliónov eur na strane  str. 6 uznesenia)

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program