Na zločiny komunistického režimu nesmieme nikdy zabudnúť

17. novembra si v celej krajine pripomíname Nežnú revolúciu – udalosti, ktorých výsledkom bol pád komunistického režimu. Hnutie OĽANO si tento sviatok demokracie uctí na slávnostnom sneme.

Podľa ministra životného prostredia a jedného z hlavných tribúnov revolúcie Jána Budaja (OĽANO) znamenali udalosti novembra 1989 zrod slovenského občianstva. „November ´89 bol konštitučný okamih politického spoločenstva, ktoré stále na Slovensku existuje, volí a drží líniu, ktorú začala revolúcia – líniu Slovenska ako vyspelého európskeho národa, ľudí, ktorí na prvé miesto stavajú demokraciu a slobodu,” vysvetlil a zároveň dodal, že aj v súčasnosti má zmysel byť aktívny v občianskej spoločnosti. „Ak sa chce občan zhostiť role demokrata, musí demokraciu neustále obnovovať a kontrolovať tých, ktorých poslal k moci, a rozlišovať medzi tými, ktorí splnili jeho očakávania, a tými, ktorí spáchali zlo,” uviedol.

Okrem spomínania na udalosti Nežnej revolúcie, sa hnutiu OĽANO už podarilo urobiť zásadné kroky k vysporiadaniu sa z minulým režimom. „Pokiaľ ide o vyrovnávanie sa s minulosťou, z legislatívneho hľadiska sme už splnili veľkú časť toho, k čomu sme sa ako koalícia zaviazali v programovom vyhlásení vlády. Presadili sme zákon, ktorý označil komunistický režim za zločinecký, porušoval ľudské práva a slobody, odškodnili sme obete komunizmu a znížili sme dôchodky bývalým príslušníkom ŠtB,” pripomenula poslankyňa Anna Andrejuvová (OĽANO) s tým, že ešte zostáva prijať novelu trestného zákona, ktorá by umožnila postihovať neľudské správanie pohraničníkov počas minulého režimu.

Poslankyňa zároveň upozorňuje, že okrem vysporiadania sa s komunistickým režimom pred spoločnosťou stojí aj dlhodobá úloha zvyšovať povedomie o zločinoch totalitných režimov a pripomínanie si hrdinov z tých čias. „Národ bez pamäte nemá budúcnosť a to by mal byť odkaz aj pre budúce generácie. Preto je nevyhnutné rozšíriť povedomie hlavne mladších ľudí v tejto oblasti,” vysvetlila Andrejuvová.

Podľa predsedu poslaneckého klubu hnutia M. Šipoša je 17. november veľkým sviatkom demokracie, symbolizujúci občiansku súdržnosť a odvahu postaviť sa za ľudské práva a spravodlivosť. „Je preto iróniou, že opoziční politici a extrémisti, ktorí týmto výročím chronicky opovrhovali, majú tú odvahu ho dnes zneužívať na demonštrácie a rozoštvávanie verejnosti. Výročie Nežnej revolúcie dôstojne oslávime na sneme hnutia, ktorý sa uskutoční práve 17. novembra a prebehne v zmysle platných protiepidemických opatrení,“ dodal v súvislosti s plánovanými protestami opozície.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program