Návrh zákona, ktorý upravuje výpočet mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu

Už od jesene minulého roku upozorňujú poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) na otrasné štatistiky, podľa ktorých sa Slovensko dostalo na najhoršie priečky v rámci členských krajín EÚ. Ide o prácu v noci a počas víkendov. “Z krajín EÚ robia Slováci najviac v nedeľu – sme prvý zo všetkých členských krajín EÚ, ide o takmer 20% pracujúcich! V nočných zmenách pracuje približne každý šiesty zamestnaný Slovák, čo je najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík EÚ. V priemere za celú úniu pracuje v noci len 6 percent zamestnancov, kým na Slovensku je to 16 percent. Naši ľudia sú ako sovy!” hovorí poslankyňa Anna Verešová. “Aj preto na minulej schôdzi parlamentu predložilo hnutie OĽANO-NOVA návrh zákona za zavedenie príplatkov za prácu počas víkendov – pripomínam, že všetci poslanci vládnej koalície sa buď zdržali, alebo hlasovali proti. Na túto schôdzu prichádzame s návrhom zákona, ktorý upravuje výpočet mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu.”

Podľa návrhu by sa mzdové zvýhodnenie za prácu v noci odvíjalo nie od minimálnej mzdy, ale od priemerného zárobku zamestnanca. Priemerný zárobok v sebe totiž zahŕňa zložitosť, zodpovednosť a namáhavosť práce, čím vyjadruje jej hodnotu.

V súčasnosti Zákonník práce pozná príplatok za prácu nadčas a za prácu vo sviatok. Obidva tieto príplatky sa odvíjajú od priemerného zárobku zamestnanca. Avšak tretí príplatok – za prácu v noci sa odvíja od minimálnej mzdy. To znamená, že dnes dostane človek pracujúci v noci finančné zvýhodnenie v sume 50 centov za hodinu! “Samotný Zákonník práce teda porušuje princíp rovnakého odmeňovania za prácu rovnakej alebo porovnateľnej hodnoty. Toto považujeme za diskriminačné – kompenzácia za nočnú prácu by mala zohľadňovať charakter nočnej práce. Negatíva nočnej práce sú totiž zrejmé – poruchy spánku, či iné zdravotné problémy, únava vo voľnom čase, a tiež nižšia kvalita rodinného a spoločenského života,” poznamenala A. Verešová.

Podľa predsedu poslaneckého klubu hnutia OĽANO-NOVA Richarda Vašečku je smutné, že vládnuca väčšina opakuje klasický scenár – ak ide o opozičné návrhy, nepodporí ani dobré riešenia pre ľudí, pre lepšie Slovensko. “Po čase si ich však osvojí a predloží ako vlastné návrhy,” tvrdí R. Vašečka. “Tému práce cez víkend intenzívne riešime už od minulého roka. Sme radi, že pán premiér si tento problém aj vďaka nášmu tlaku konečne všimol a v rámci prvomájového sociálneho balíčka avizoval, že príplatky za prácu v noci navýši. Keďže nám sa bridí systém odmietania všetkého, čo navrhnú “tí z druhého tábora”, takýto vládny návrh podporíme. Tak ako podporujeme všetky dobré návrhy pre zlepšenie situácie ľudí na Slovensku. Len nám je ľúto, že aj kvôli takýmto politickým tančekom sme stratili už toľko času.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program