Navrhujeme, aby sa predseda NR SR vzdal členstva v politickej strane

(Zdroj foto: TASR)

Do druhého čítania prichádza “Dankova novela” rokovacieho poriadku. Andrej Danko si v novele navrhol nové právomoci, ako napríklad možnosť dať podnet na disciplinárne konanie proti svojim kolegom poslancom alebo udeliť neposlušným poslancom pokuty. Podľa poslancov za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) je novela zbytočná, nezmyselná a v skutočnosti nič nerieši.

“Preto som ju aj pri schvaľovaní programu schôdze navrhoval vypustiť. Neuspel som,” poznamenal predseda poslaneckého klubu hnutia Richard Vašečka.

“Vnímame ako vážny problém, že Andrej Danko nekoná ako predseda Národnej rady v prospech občanov a v prospech kvalitnejšej práce parlamentu, ale v prospech svojej politickej strany a v prospech svojich neskrývaných politických ambícií. Ani sa netají tým, že sa chce stať premiérom a využiť to, že Ficova éra končí,” doplnil Vašečka.

Poslanci hnutia OĽANO-NOVA sú presvedčení, že Dankove politické ambície mu bránia vykonávať funkciu predsedu NR SR objektívne a nestranne. Pri jeho zjavnej  zaujatosti voči opozičným poslancom považujú ním navrhovanú novelizáciu za vyslovene nebezpečnú. “Určite ju nepodporíme. Na tom nič nezmenia ani kozmentické zmeny, ktoré navrhujú urobiť v druhom čítaní.”

Andrej Danko sa pri zmene rokovacieho poriadku odvolával na pravidlá, ktoré platia v iných krajinách, napríklad vo Veľkej Británii. Preto hnutie OĽANO-NOVA navrhuje, aby po vzore Veľkej Británie – krajiny s dlhoročnou tradíciou parlamentnej demokracie – sa predseda NR SR vzdal členstva v politickej strane, aby nevystupoval v mene politickej strany a nepôsobil v jej prospech. Tieto obmedzenia platia vo Veľkej Británii aj po skončení výkonu funkcie predsedu parlamentu a mali by zaručiť, že predseda je naozaj nestranný,” tvrdí poslankyňa Veronika Remišová.

Toto opatrenie by malo zvýšiť dôveryhodnosť Národnej rady v očiach občanov a zlepšiť politickú kultúru v parlamente. Predseda Národnej rady, ktorý je najdôležitejšou osobou parlamentu, by mal nestranne a objektívne viesť parlament a nezneužívať funkciu na stranícke záujmy a mocenský boj. Len nestranný predseda môže parlament dôstojne reprezentovať,” doplnila Remišová.

Predseda Národnej rady by mal rešpektovať svojich kolegov, neznevažovať ich dôstojnosť zbytočnými osobnými urážkami a objektívne posudzovať záujmy aj ten najmenšej skupiny poslancov v Národnej rade. Zbytočne budú pri vchode stáť dvaja vyparádení vojaci, keď v čele parlamentu bude stáť človek, ktorý by chcel mať z parlamentu iba automat na schvaľovanie zákonov dohodnutých na koaličnej rade. Občania Slovenska si zvolili svojich 150 poslancov parlamentu, ktorí rokujú verejne. Nezvolili si troch členov koaličnej rady, ktorí sa niekde potajomky schádzajú.”

Podľa Igora Matoviča Andrej Danko robí schyzofrenické kroky: na jednej strane hovorí o slušnosti a hneď v ďalšej vete vulgárne útočí na opozičných poslancov, prípadne znevažuje ženy a vysmieva sa im. “Svojou novelou dokazuje, že veľmi pohŕda demokraciou a najradšej by mal zo Slovenska diktatúru. Ide o začiatok nebezpečného búrania demokracie. Ak to koaličná sila presadí, môžeme začať kopať hrob slovenskej demokracii. Skončíme ako Maďari, kde jeden človek vládne a robí si s republikou čo chce.”

Podľa lídra hnutia OĽANO-NOVA sú najnebezpečnejšie tie návrhy, podľa ktorých môže Danko hovoriť v pléne koľkokrát chce a ako dlho chce. Členovia vlády tak isto. “Ale opoziční poslanci – dnes je ich 67 – môžu hovoriť iba 67 x 20 minút. Toto nie je žiadna rovnosť, spravodlivosť, ale odokrytie toho, čo chce Danko spraviť zo Slovenska. Vyzývame ho, aby si svoje komplexy riešil niekde, nie v parlamente, nie na mieste, na ktoré ho nezvolili ľudia, ale na ktorom sa doslova vyskytol…” poznamenal I. Matovič.

”Danko to dotiahol ešte hlbšie, ako Pavol Paška, ktorý dokázal preraziť dno. Ani Paška si totiž netrúfol takto lámať rokovací poriadok cez koleno. Ešte aj Paška podmieňoval zmeny v rokovacom poriadku dohodou naprieč celým politickým spektrom. Danko nerokoval s nikým, ani s koaličnými partnermi. Vytvoril blud a chce zakazovať horalky a grafy na papieri. Chce šikanovať opozíciu. Danko je hanba slovenského parlamentarizmu. Keď chce zavádzať nové móresy, tak nie iba tie, ktoré vyhovujú iba jemu, ale nech sa inšpiruje komplexne.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program