Nemocnica na Patrónke nebude – vedenie rezortu zdravotníctva zlyhalo, milióny eur v lufte

Vláda dnes na svojom rokovaní potvrdila, že nemocnica, ktorú mal postaviť a prevádzkovať súkromný investor formou PPP projektu nebude. Zámer Ficovej vlády, podľa ktorého mala nemocnica na Patrónke byť realitou už v tomto roku a neskôr v roku 2017 sa ukázal ako nereálny. “Vláda a ministerstvo zdravotníctva konečne priznali pravdu. Dnes verejnosti po viac dvoch rokoch oznámili, že nová nemocnica na Patrónke nebude. Keď na to upozorňovala celá odborná verejnosť, že projekt je zle pripravený a nejde o vhodne zvolenú lokalitu, rezort zdravotníctva aj celá vláda bola vtedy hluchá,“ hovorí poslanec Marek Krajčí.

Ide o jednoznačné zlyhanie vedenia rezortu zdravotníctva a vyzývame predsedu vlády SR Roberta Fica, aby zabezpečil vyvodenie hmotnej zodpovednosti za vynaložené finančné prostriedky, ktoré skončili vo vreckách poradcov, ktorí navrhli takto nereálny projekt. Poslanec Alan Suchánek považuje mrhanie finančnými prostriedkami za drahé štúdie a poradenstvo za nehoráznosť. “Žiadame vyvodenie zodpovednosti za vyhodené milióny eur do luftu. Štúdiu za 864-tisíc eur robilo konzorcium firiem Ernst & Young a Ružička Csekes, ktoré si ministerstvo vybralo aj za poradcu pri súťaži a zaplatilo mu 2,7 milióna eur (teda približne 100 tisíc eur mesačne!), teda spolu vyše 3,5 milióna.

Je neuveriteľné, že po tom všetkom uzavrelo ministerstvo zdravotníctva s právnickou spoločnosťou Ružička Csekes ďalšiu zmluvu na analýzu, ktorá právne posúdi výhodnosť lokalít Rázsochy a Ružinov, za čo im daňoví poplatníci zaplatia ďalších takmer 54 tisíc eur,“ hovorí Suchánek. Poslanci Suchánek a Krajči sa pýtajú, dokedy budeme platiť za chyby politických nominantov peniazmi, ktoré mohli ísť na zdravotnú starostlivosť a záchranu životov pacientov. “Predražené nákupy, účtovné machinácie vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a vyhadzovanie peňazí na drahé “rady” konzultačných spoločností potvrdzujú že Slovensko potrebuje zaviesť konečne hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov za škody, ktoré pri výkone svojej funkcie či povolania spôsobia. Práve preto hnutie OĽANO-NOVA opätovne predkladá do parlamentu návrh zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Vyzývame koaličné strany, aby naplnili svoje sľuby a schválili zavedenie hmotnej zodpovednosti,“ dodávajú poslanci Suchánek a Krajči.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program