Neutečiem, kým mafiu neporazím – rozhovor s Igorom Matovičom

Ak budete mať pocit, že som zblúdil, dajte mi to vedieť

Mgr. Igor Matovič (11. máj 1973, Trnava) je slovenský politik a bývalý podnikateľ. Okrem iného, aj zakladateľ novín REGIONPRESS, ktorým poskytol nasledujúci rozhovor. Muž, ktorý sa nehanbí za city, za zásady, ani za presvedčenie, že dobro musí raz zvíťaziť nad zlom. 

REGIONPRESS: Pán Matovič, aký je to pocit z pozície (v čase vzniku rozhovoru s najväčšou pravdepodobnosťou) budúceho predsedu vlády Slovenskej republiky poskytovať rozhovor novinám, ktoré ste vy s vašou pani manželkou založili a uverejňovali ste v nich aj svoje stĺpčeky o víziách lepšieho života v našej krajine?

Určite zaujímavý, ( úsmev – pozn. red.) Každopádne, veľmi pekne ďakujem za možnosť sa prihovoriť vašim čitateľom, ktorým som dlhé roky písal moje stĺpčeky.

REGIONPRESS: Budú to trochu iné otázky, ako ste dostávali v prvých hodinách po oznámení výsledku volieb. Pamätáte sa ešte na naše stretnutie na Trnavskom mýte v Bratislave pred rokmi a na rozprávanie o grilovanej kožke na kuracom stehne?

Samozrejme, na také niečo sa len tak ľahko zabudnúť nedá a myslím, že ani vy. (Opäť úsmev – vysvetlenie red.. Ide o paralelu na tému skromnosť a vďačnosť v živote dospievajúceho Igora Matoviča – z jeho pohľadu.)

REGIONPRESS: Medzinárodný deň žien ani napriek straníckym zámerom politickej konkurencie nikdy nebol vo februári, ale prichádza teraz, 8. marca. Aký je váš vzťah k mamám, k ženám… k bytostiam, ktoré nám do života prinášajú šťastie a lásku, aj za cenu neraz veľkých obetí?

Bez našich ženičiek by na svete bola strašná nuda. Ale vážne, samozrejme, že si prácu a obetu našich žien veľmi vážim a veľmi ma mrzí, že doplácajú za výchovu detí tým, že majú v práci nižšie platy a dôchodky ako muži. Máme čo robiť, aby sme si ich prínos pre spoločnosť dostatočne vážili a ohodnotili.

REGIONPRESS: Nikto sa vás nepýtal ani na to, čo všetko si musela „preskákať“ vaša manželka, pani Pavlínka, vaše dcéry, kým ste sa vo svojej politickej práci – nehovorím o kariére, lebo viem, že tá vás nezaujíma – dostali až do bodu zostavovania vlády Slovenskej republiky?

Mám úžasnú manželku a nenáročné dcéry. Viem, že by boli veľmi radi, aby sme spolu trávili viac času, ale veľmi dobre vidia, že chcem pre Slovensko zabrať naplno, vyžaduje to aj takúto obetu. Bohužiaľ, potom sa to prejaví aj tým, že úplne obyčajný dom staviam miesto roku päť rokov.

REGIONPRESS:V to ráno, keď boli známe výsledky, v jednom z komentárov českého rozhlasu na adresu našich volieb zaznelo: „Tam, kde je pravda kompromisom, tam sa kompromis stane pravdou.“ Vy nie ste v súvislosti s pravdou človek kompromisov, púšťate sa do boja s dlhoročnou lžou. Zvládnete to? Vydržíte? Práve s takýmto predpokladom vám ľudia zverili svoju dôveru. Ľudia, dusení nepravdou a podvodmi.

Urobím pre to všetko, ale ak budete mať čo i len najmenší pocit, že som zblúdil, prosím, dajte mi to patrične vedieť.


REGIONPRESS: Ako dlho ministerstvo vnútra pod vedením niekoho z vašej vlády bude ešte poskytovať finančne náročnú ochranu predsedom iných politických strán bez toho, aby zastávali ústavnú funkciu?

Podľa mojich informácií neexistujú žiadne zákonné dôvody na poskytovanie mimoriadne drahej ochranky Róbertovi Ficovi.

REGIONPRESS Boli ste niekedy v minulosti zúfalý, znechutený, bez energie pokračovať?

Veľakrát, ale našťastie ma vždy vrátila späť výčitka, ktorú som si sám sebe nadelil, že nemôžem utiecť z bojiska, kým mafiu definitívne neporazím.

REGIONPRESS: Aké vzťahy predpokladáte v pracovných témach s pani prezidentkou?

Nemám najmenšie obavy, ba priam sa na naše stretnutia priamo teším.

REGIONPRESS: Vo vašom volebnom štábe bola v prvú marcovú noc prítomná aj verejnosť. Otvoríte občas pre bežných, naozaj obyčajných ľudí aj priestory vlády, parlamentu..?

Určite áno. Otvorené vládnutie, kde budú môcť ľudia zažiť politiku zblízka, je jeden z mojich hlavných cieľov. To však zďaleka nie je len otvorený Úrad vlády pre verejnosť, ale mimoriadne otvorené informovanie ľudí o všetkom, čo vláda robí a pozvanie ľudí do spolurozhodovania o dôležitých rozhodnutiach našej krajiny.

REGIONPRESS: Napíšete, pán Matovič, ešte niekedy do REGIONPRESSu stĺpček? A prípadne, teraz, ako oslovíte svojich bývalých kolegov, jeho tvorcov a tiež jeho čitateľov?

Veľmi rád, ak by som taký priestor dostal. Uvidíme, (šibalský úsmev – pozn. red.) … Pozdravujem vás všetci moji bývalí (a aj súčasní) blízki, chýbate mi, veľmi, ani neviete ako.

Za rozhovor ďakuje Igorovi Matovičovi Ivan Brožík

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program