Nová kauza – tisíce okradnutých zamestnancov: Výpovede svedkov

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Jozef Viskupič a Igor Matovič spolu so zástupcami okradnutých zamestnancov dnes priniesli svedectvá o podvode, na ktorý doplatilo 4 tisíc ľudí z Ružomberka.

„Obrátilo sa na mňa združenie ľudí z OZ Ružomberský papier, v ktorom sa za posledné dva roky združili bývalí aj súčasní zamestnanci z SCP Ružomberok. Týchto takmer 700 ľudí je obeťou podvodu Ficovho chránenca – oligarchu Milana Fiľa. Pred 20 rokmi ich Fiľo okradol o ich podiel na privatizácii. Prečo premiér Fico nestojí na strane podvedených robotníkov, nezáleží mu na ochrane ich práv, ale radšej chráni vyvoleného oligarchu?“ pýta sa J. Viskupič.

„V roku 1996 sa k zlatému vajcu slovenskej ekonomiky – Ružomberskej celulózke – dostal vtedy 29-ročný junák z Heľpy Milan Fiľo – človek, ktorý nikdy predtým v papierenskom priemysle nepracoval a ružomberskú firmu ani nevidel. Dostal sa ku kontrolnému balíku 67% akcií za cenu o 4 miliardy korún menšiu ako v tom čase ponúkal rakúsky investor. Nízku cenu mala kompenzovať zásadná podmienka privatizačnej zmluvy – odovzdať 15% akcií z nadobudnutého majetku zamestnancom SCP. Túto podmienku nikdy nesplnil, ľudí podviedol a preto je privatizačná zmluva zrušená a jeho majetok by sa mal vrátiť štátu.“

Jozef Viskupič upresnil, že Fiľo sprivatizoval rozhodujúci balík 67%, pričom z tohto podielu mal vyplatiť 15% takmer 4 tisíc zamestnancom. Žiaľ, problém sa naťahuje už roky a 300 zamestnancov už zomrelo… „Fiľo nikdy svojich zamestnancov nevyplatil. Prečo Robert Fico nekoná, keď Fiľo nevyplatil svoju časť zamestnancom? Vyzývame Fica, aby prestal chrániť oligarchu Fiľa, odňal mu protiprávne vlastnený majetok štátu a odškodnil podvedených robotníkov.”

Igor Matovič pripomenul, že Fiľo je jeden z troch najbližších ľudí Roberta Fica. „Tak ako sa Fico tváril aj v prípade energií ako hluchý a slepý, tak aj v tomto prípade Fico kryje podvod, no tentoraz už niekoľko rokov. Fiľo dostal podmienku, že sa musí do 6 mesiacov podeliť s takmer 4 tisíc zamestnancami tejto firmy. Mal im dať omrvinku – len 15% z toho, čo získal takmer zadarmo. To, že ich Fiľo okradol a nevyplatil, sa ľudia dozvedeli až po rokoch, pretože zmluva bola utajená.”

Podvedení ľudia poukázali na to, že najprv sa ich ľudia z okolia M. Fiľa snažili podplatiť a následne boli zastrašovaní a vyhrážali sa im pokutami, pokiaľ nestiahnu žaloby na ECO-INVEST. Nielen to, v meste na nich robia nátlaky a šikanujú ich, pričom im odmietajú napríklad prenajať mestský priestor na stretnutie, vyhrážajú sa im stratou zamestnania ich rodinných príslušníkov.

Túto skutočnosť potvrdili aj samotní bývalí zamestnanci. Janka Javorková hovorí: „V roku 2015, v čase kedy som prišla o manžela, mi prišiel platobný rozkaz na 300 000 eur, pretože som údajne poškodila dobré meno Fiľovej firmy. Pravý dôvod však bol, že som odmietla stiahnuť žalobu. Som vdova, mám dôchodok 295€ a z čoho som mala zaplatiť takú sumu?”

Kvete Druskovej sa vyhrážali aj prostredníctvom SMS správy. „Bývalý šéf bezpečnosti SCP Anton Rázga mi najprv ponúkol 10 000 eur, potom 30 000 eur, keď stiahnem žalobu. Odmietla som, a tak mi poslal výhražnú SMS. Stále mám strach, ale bojujem ďalej za nás všetkých.”

„Chvalabohu, že sa dalo dokopy týchto statočných 660 ľudí, ktorí posielali listy Ficovi, Žigovi, no bez adektvátnej odpovede. Tým, že sa ľudia združili, nabrali silu, mohli si dovoliť brániť sa na súdoch a bolo podaných niekoľko žalôb. A preto oligarchovi Fiľovi tečie do topánok, bývalých robotníkov opäť zastrašuje, skrýva podvodne získaný majetok do zahraničia a spolieha sa na vysoké politické krytie – priamo od Fica. A Robert Fico nekoná!” doplnil Igor Matovič.

Matovič navrhol, aby sa Fico stretol so svojim kamarátom Fiľom a povedal mu, aby tie peniaze zamestnancom vyplatil. Podľa neho má Fico plnú moc na to, aby zlaté vajce SCP Ružomberok získal späť do rúk štátu a odškodnil podvedených robotníkov. Mal by konečne riešiť problém, keďže má plné ústa reprivatizácie a sociálnych istôt pre ľudí.

Právny zástupca poškodených zamestnancov Pavol Korytár uviedol: „Keďže Milan Fiľo dokázateľne nesplnil podmienky privatizačnej zmluvy, považujeme ju od 1. 1. 1999 za zrušenú. Čiže Milan Fiľo od 1. 1. 1999 užíva v privatizácii nadobudnutý majetok nezákonne a poškodzuje záujmy štátu aj zamestnancov. Právo zamestnancov na odškodnenie trvá a o naplnení podmienok zákona o privatizácii a podmienkach privatizačnej zmluvy musí rozhodnúť súd.”

Preto na tlačovej konferencii zaznela výzva, aby MH manažment, ktorý je právnym nástupcom FNM SR, uplatnil práva štátu vrátane ušlých divident a zároveň došlo k odškodneniu zamestnancov. Hodnota akcií ako aj divident je rádovo v stovkách miliónov eur.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program