Nové odhalenie: Ako to bolo pri podvode s energiami

Poslanci za hnutie OĽANO-NOVA Veronika Remišová a Igor Matovič dnes odhalili pozadie podvodu s energiami a upozornili na zastierací manéver Roberta Fica a Andreja Danka v kauze zvyšovania cien energií.

„Kapitán a plukovník robia v ostatné dni rôzne teatrálne gestá, pán Fico trhá faktúry v priamom prenose a kapitán Danko bozkáva výložky. Hlavne sa však snažia zvaliť zodpovednosť za veľké zdražovanie energií na niekoho iného.Hlavným problémom pri nových cenách za elektrinu sú ceny za jej distribúciu, ktoré ale úrad neurčuje sám, ale určuje ich na základe návrhu distribučných spoločností. Čo v tejto kauze zdražovania energií nezaznelo a pán Fico s pánom Dankom to vo svojich vyhláseniach úmyselne zamlčiavajú, že väčšinových vlastníkom energetických spoločností je štát – ministerstvo hospodárstva vlastní 51 % ich akcií. Vláda má svojich zástupcov v orgánoch všetkých distribútorov energií a preto sa pýtame, ako títo štátni nominanti zastupujú občanov a čo za svoje tisícové odmeny v dozorných radách a predstavenstvách týchto firiem robia. Zástupcovia štátu v podniku by museli byť hluchí a slepí, ak o pripravovanom zvyšovaní cien nevedeli. Strany vládnej koalície si zjavne našu krajinu rozdelili, ako keď si zbojníci delia korisť,“ vyhlásila poslankyňa Veronika Remišová.

Poslanci upozornili, že osobitne zvláštne sa správa predseda SNS pán kapitán Danko. Najvyšším kontrolným orgánom energetických spoločností je dozorná rada. Na čele dozornej rady všetkých troch materských podnikov sú ľudia SNS. Šéfkou dozornej rady Západoslovenskej energetiky je Eva Milučká, predsedníčka Maríny – klubu žien SNS a predsedníčka okresnej rady strany v Bratislave. Dozornej rade Stredoslovenskej energetiky šéfuje Karol Haťapka, ktorý bol kedysi nominantom Slotovej SNS v Rade pre vysielanie a retransmisiu a spomínal sa vo viacerých podivných súvislostiach.

Slota už v SNS síce nie je, jeho ľudia ale ostali. Pána Haťapku do rady pre vysielanie SNS navrhla aj minulý týždeň. Predsedom dozornej rady pološtátnej spoločnosti Východoslovenská energetika Holding je JUDr. Ján Dorkin. „Kapitán Danko v tejto kauze zámerne odvádza pozornosť k šéfovi ÚRSO Holjenčíkovi,” poznamenal líder hnutia OĽANO-NOVA Igor Matovič a upriamil pozornosť práve na posledné meno. „Viete, kto je Ján Dorkin? Tento človek bol správcom konkurznej podstaty v Lesostave Revúca, teda vo firme, ktorú sprivatizoval Andrej Danko. Doslova ju vykradol, vytuneloval 52 miliónov korún, nezaplatil štátu kúpnu cenu, stovky ľudí nechal bez výplat, nezaplatil odvody v sociálke a zdravotnej poisťovni. Potom našiel spriazneného správcu konkurznej podstaty, ktorý mal firmu zlikvidovať a upratať tak, aby to bolo bez kriku a trestného oznámenia. A dnes Danko takéhoto človeka nominuje do dozornej rady VSE, firmy s majetkom za miliardu eur, aby tam rozhodoval o tom, aké ceny budú mať ľudia za energie.“

Matovič spomenul aj podpredsedu predstavenstva VSE Romana Šipoša. „Je to syn šéfa kancelárie predsedu vlády Fica. Táto vláda sa oháňa Dankovými heslami „hrdo, odborne a slušne“, ale v skutočnosti iba bez hanby dosádzajú neschopných kamarátov do fukcií. Títo Ficovi a Dankovi nominanti sú priamo zodpovední za pokus o podvod na ľuďoch a kapitán s plukovníkom sa teraz tvária, že problém sa tu zjavil pred týždňom ako Majka z Gurunu. Keď raz niekde dosadím šéfa dozornej rady, tak si tam predsa nemá špárať v nose, ale má dozerať, kontrolovať a vybojovať najlepšie ceny pre ľudí. Takýto ľudia tu budujú štát – minister obrany tvrdí, že jeho rozkaz je viac ako zákon, predseda vlády a právnik Fico trhá faktúry v priamom prenose a predseda parlamentu Danko bozkáva výložky a nominuje si neschopných kamarátov do dozorných rád.“

Igor Matovič vyzval Fica s Dankom, aby sa neschovávali za panáka Holjenčíka a aby okrem neho odvolali svojich dosadených ľudí z predstavenstiev a dozorných rád. „Zároveň podáme trestné oznámenie, aby sa zistilo, kto sa tu vlastne pokúsil spáchať tento organizovaný podvod s energiami na ľuďoch.“ „Vyzývame pána Fica aj kapitána v zálohe Andreja Danka, aby prestali využívať pozície vo vedení energetických podnikov ako svoje léno alebo na rôzne kšefty, ale aby v záujme krajiny a jej občanov pustili do týchto podnikov ozajstných odborníkov na energetiku. Ľudia na Slovensku si totiž zaslúžia spoľahlivé dodávky energií za férové ceny,“ uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program