Novela zákona o hazardných hrách je málo ambiciózna

Ministerstvo financií dalo vo štvrtok 14. júla do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách. Poslankyňa Veronika Remišová tvrdí, že navrhovaná novela zákona je málo ambiciózna.

„Sme radi, že vláda si osvojila návrh zákona, ktorý sme za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti podávali nedávno v Národnej rade. Poslanci Smeru síce vtedy za náš návrh nezahlasovali, avšak v novom návrhu zákona sa Ministerstvo financií inšpirovalo našou právnou  úpravou, v ktorej sme navrhovali vytvorenie registra fyzických osôb a zákaz hrania pre osoby, ktoré sú poberateľmi dávok v hmotnej núdzi,“ uviedla V. Remišová.

Dodala, že pre hnutie OĽANO-NOVA je téma hazardu kľúčová, pretože hazard ničí životy a osudy celých rodín. Podľa odborníkov je hráčstvo zväčša spojené aj s užívaním alkoholu a drog a liečba týchto závislostí si vyžaduje ďalšie náklady pre spoločnosť. U hráčov dochádza častejšie k rozvodom a zanedbávaniu výchovy detí, čo má viacgeneračné negatívne dopady. Odborníci uvádzajú, že jeden patologický hráč zhorší kvalitu života ďalších 10 až 15 ľudí.

Remišová však kritizuje ministerstvo financií, že pripravovaný návrh je málo ambiciózny oproti iným krajinám. „Dalo sa to očakávať, pretože to bola práve strana Smer, ktorá v roku 2012 prijala novelu zákona o hazarde, ktorá podstatne skomplikovala obciam možnosť regulovať hazard na svojom území. Ak by vládna strana Smer mala skutočne záujem obmedziť hazard, tak prijme podobnú úpravu ako napríklad v Poľsku alebo vo Francúzsku, kde výherné hracie prístroje môžu byť umiestnené len v kasínach, ktorých počet je prísne regulovaný. Iné krajiny, ako napríklad Rakúsko, zas majú výherné prístroje limitované na počet obyvateľov,“ povedala Veronika Remišová a upresnila, že nový návrh sa zameriava najmä na reguláciu zahraničných nelicencovaných poskytovateľov online hazardných hier, čo je potrebné z hľadiska výberu daní, no nedostačujúce pokiaľ ide o lepšiu ochranu ľudí a najmä mladistvých.

Remišová aktívne zbierala podpisy na petíciu za zákaz hazardu v Bratislave a hnevá ju, že Smer nezrušil nezmyselnú povinnosť petície. „Je absurdné, aby zastupiteľstvo nemohlo vydať všeobecne záväzné nariadenie o regulácii hazardu, ak sa pod petíciu nepodpíše najmenej 30 % obyvateľov obce.“

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program