Novela zákona o pravidlách voľby kandidátov na ústavných sudcov ignoruje požiadavky Benátskej komisie

Novelu zákona o pravidlách voľby kandidátov na ústavných sudcov považuje predseda hnutia OĽANO Igor Matovič za najdôležitejšiu tému dnešných dní. „Ústavný súd je posledná inštancia spravodlivosti. Aj keď nižšie inštancie rozhodnú, a niekomu mocnému sa toto rozhodnutie nebude pozdávať, bude stačiť, keď bude mať na Ústavnom súde svojich ľudí, a spravodlivosti bude zabránené,“ upozornil Matovič. „Preto to, čo dnes predstavil minister spravodlivosti Gábor Gál, sú naozaj taľafatky. Stačí sa sústrediť na to, koľko ľudí bude schvaľovať kandidátov na ústavných sudcov, či to jednoducho bude ústavná väčšina, alebo nebude. Keď to bude iba 76 hlasov, nie je to ani celá vládna koalícia, ale stačí im to na to, aby si navolili zbytok Ústavného súdu, a aby do roku 2031 mali ľudia ako Kaliňák, Fico či Bödör zabezpečenú beztrestnosť,“ pokračoval predseda Obyčajných.

Podľa Matoviča hrozí, že súčasná vláda si „anektuje Ústavný súd, a do roku 2031 na Slovensku de facto nebude spravodlivosť, lebo väčšinu bude mať táto banda pod kontrolou.“

Tieňový minister spravodlivosti Milan Vetrák uviedol, že balík zákonov, ktoré sa týkajú ústavného súdnictva, má viacero rozmerov. „Aj bez toho, aby sme my boli kritikmi pána ministra, on sám dnes na tlačovke pripustil, že ak by tvoril tento zákon, tak by bol odborne lepší, kvalitnejší a spravodlivejší. Teda sám ho označil za politický nepodarok,“ vyjadril sa Vetrák a pokračoval: „Čo ma však zarazilo najviac, minister sa nezúčastnil rokovaní koaličnej rady o svojom vlastnom návrhu, ktorý vyhlásil za jeden z najdôležitejších vo svojom funkčnom období. Aj to svedčí o tom, akým spôsobom pán minister Gál pristupuje k zásadným veciam, ktoré ovplyvňujú demokraciu a dôveryhodnosť ústavného súdnictva na Slovensku najmenej do roku 2031.“

Podľa Vetráka navrhnutá novela zákona nerešpektuje odporúčanie Benátskej komisie, ktorá uviedla, že ústavní sudcovia by sa mali voliť kvalifikovanou väčšinou. „V našich podmienkach hovoríme o deväťdesiatich hlasoch,“ ozrejmil Vetrák, podľa ktorého novela obsahuje aj nedostatky týkajúce sa kritérií výberu ústavných sudcov. „V novele takisto chýbajú zásadné veci, ako napríklad politická nezávislosť a nestrannosť sudcov v podobe podmienky, aby určité obdobie pred zvolením nebol ústavný sudca členom politického subjektu,“ dodal Milan Vetrák.

„V ten istý deň pred nami stoja dva obranné zákony, ktorými si chce koalícia chrániť chrbát. Jeden sľubuje bezprostredný účinok ešte v týchto rokoch, od druhého si sľubuje dlhoročnú ochranu,“ vyjadril sa poslanec NR SR za OĽANO Ján Budaj. „Oba zákony, už po protestoch ľudí, po tom, ako zistili, že Slovensko sa vie ozvať, predkladá koalícia s opatrnými vetami, že cez leto budeme všetko dopĺňať. Síce ich predložili, ale nie sú si istí, či môžu ostať v takejto bezohľadnej a bezočivej forme,“ pokračoval Budaj.

„Návrh na voľbu ústavných sudcov jednoducho mení stav zo suterénu na veľmi nedostatočný, akoby zo známky 6 na známku 5. Nadpolovičná väčšina, 76 hlasov, je bezpečná väčšina každej koalície,“ upozornil Budaj. „Ústavní sudcovia, tak ako doteraz boli koaliční, budú aj naďalej. Ignorujú sa požiadavky benátskej komisie a ďalších medzinárodných inštitúcií, ktoré upozorňujú, že Slovensko nemá v poriadku výber sudcov,“ dodal Ján Budaj s tým, že 90 hlasov je to najmenej, čo je možné považovať za štandardné riešenie.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program