Núdzový stav chráni životy a zdravie občanov / výzva Petrovi Pellegrinimu

Poslanci hnutia OĽANO si plne uvedomujú zodpovednosť za ochranu zdravia a života občanov, a preto podporili predĺženie núdzového stavu, ktorý je nevyhnutný najmä pre tlmenie dopadov na preťažované zdravotníctvo. Ak by dnes parlament novelu ústavného zákona neschválil, bolo by ohrozené fungovanie nemocníc a záchrana pacientov v ťažkých stavoch.

Ako povedal predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš, “dnes sme prišli do práce, aby sme ochránili zdravie a životy ľudí na Slovensku. Dnešným dňom sme vtiahli do rozhodovacieho procesu o predĺžení núdzového stavu parlament, čo doteraz nebolo. Ak by sme tento zákon neschválili, ohrozili by sme fungovanie nemocníc a sociálnych zariadení, ministerstvo zdravotníctva by stratilo kontrolu nad riadením zdravotníckeho systému počas pandémie, nákupmi testov a vakcín. Nemocnice by prišli o posily zdravotníkov z ambulancií, ako aj o peniaze, ktoré dostávajú na zvládanie pandémie”, vysvetlil.

Na margo usmernenia hlavného hygienika k rokovaniu parlamentu predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák poznamenal, že zabezpečenie riadneho chodu ústavných orgánov považuje za rovnako dôležité, ako zabezpečenie riadneho fungovania kritickej infraštruktúry.

Poslanec Kristián Čekovský ho doplnil, že v žiadnom prípade sa nejedná o akt papalášizmu. “Je to presne naopak. Už dnes zamestnanci kritickej infraštruktúry, či už v oblasti energetiky alebo zdravotníctva majú vykonávať prácu aj s pozitívnym nálezom. Poslanci nie sú žiadnou výnimkou a je ich povinnosťou chrániť zdravie a životy ľudí prijímaním dôležitých zákonov, ako je aj tento.” Čekovský tiež pripomenul, že s pozitívnymi kolegami vôbec neprišli do kontaktu a v celej budove boli uplatnené prísne hygienické postupy.

Naše praktické kroky sú teda v presnom protiklade voči populistom, ktorí sa nerozpakujú hrubo zneužívať ťažkú situáciu a ohrozovať tak zdravie obyvateľstva, ako aj ekonomiku štátu.

Predstavitelia nášho hnutia tiež plne podporujú ministerstvo zdravotníctva vo vakcinačnom programe. V tejto súvislosti vyzývame najmä Petra Pellegriniho, aby upustil od svojho nezodpovedného konania, keď sa opäť rozhodol viesť na vlne lacného populizmu. Namiesto toho, aby svojim voličom dôsledne vysvetľoval nutnosť očkovania, rozhodol sa zbabelo uhnúť fanúšikom konšpiračných teórií a extrémistom. Najprv napádal opodstatnenosť plošného testovania, neskôr spochybňuje potrebu núdzového stavu, aby v najdôležitejšej chvíli v boji s pandémiou sabotoval úsilie vlády a odborníkov pri vakcinácii občanov.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program