Obvinenie J. Naďa bola len slabá a nepremyslená pomsta šéfa tajných Jána Balciara

Tieňový minister obrany za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Jaroslav Naď si dnes spolu so svojím právnym zástupcom Danielom Lipšicom prevzali uznesenie o zrušení obvinenia Jaroslava Naďa vo veci ohrozenia utajovanej skutočnosti. Obvinenie bolo podľa Naďa od začiatku postavené na vode, a bolo len nepremyslenou a slabou pomstou šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara.

Naďovi bol dnes takisto vrátený mobilný telefón, ktorí mu vyšetrovatelia zaistili pri vznesení obvinenia priamo v Bojniciach, kde sa pripravoval na ďalší zo série stretnutí s občanmi na tému obrany. „Na základe dôkazov v spise som bol prekvapený, že vôbec došlo k obvineniu. Od začiatku bolo jasné, že toto obvinenie je postavené na vode,“ uviedol J. Naď, ktorý za obvinením vidí zlý úmysel riaditeľa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. „Balciar už vo februári tohto roka disponoval informáciami, na základe ktorých som bol obvinený. Trestné oznámenie však podal až v septembri, čím podľa môjho názoru jednoznačne zanedbal svoje povinnosti. Urobil tak až krátko po tom, ako som ho spolu s poslancami hnutia OĽANO vyzval, aby odstúpil preto, že nedokázal vysvetliť svoje majetkové pomery. Bola to z jeho strany nepremyslená a veľmi slabá pomsta. Som rád, že sa vyšetrovateľ k tomu postavil tak, ako sa postavil. Dokázal to, že Vojenské spravodajstvo je v rukách človeka, ktorý tam nikdy nemal byť a mal by okamžite skončiť,“ dodal Jaroslav Naď.

Právny zástupca Jaroslava Naďa Daniel Lipšic ocenil postup vyšetrovateľa NAKA, ako aj postup dozorujúceho prokurátora. „Vyšetrovateľ v plnom rozsahu vyhovel nami podanej sťažnosti proti vzneseniu obvinenia, pretože zabezpečené dôkazy preukázali, že neboli naplnené zákonné znaky trestného činu ohrozenia utajovanej skutočnosti. Vyšetrovatelia NAKA aj v tomto prípade konali profesionálne, ale boli zavedení vedením vojenského spravodajstva, ktoré podsunulo NAKE informácie, ktoré nezodpovedali dôkazom ani prílohám samotného trestného oznámenia,“povedal Lipšic, ktorý to zároveň považuje za spravodajskú hru vojenského spravodajstva.

Podľa Lipšica v tejto veci nikdy neboli naplnené zákonné znaky trestného činu ohrozenia utajovanej skutočnosti. Ako uviedol, kľúčový svedok nezmenil svoju výpoveď, a pri doplňujúcich otázkach bolo bez akýchkoľvek pochybností jasné, že Jaroslav Naď nikdy nemal vedomosť o tom, že odpoveď na otázku, ktorú sa pýtal, môže mať utajovaný charakter. „Dôkazná skutková aj právna situácia bola jednoznačná. Preto prišlo v krátkej dobe k zrušeniu obvinenia a k vráteniu mobilného telefónu,“ uzavrel Lipšic.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program