OBYČAJNÍ ĽUDIA majú nové posily pre zdravotníctvo, kultúru a školstvo

Poslanecký sľub dnes zložili nové poslankyne hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Elena Červeňáková a Natália Milanová. Na posty poslankýň nastúpili namiesto predsedov Žilinského a Trnavského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej a Jozefa Viskupiča, ktorí sa po svojom zvolení vzdali poslaneckých mandátov, ako sľúbili ešte pred voľbami do vyšších územných celkov.

„Táto udalosť pripomína dva základné piliere a myšlienky nášho hnutia. Dlhodobo presadzujeme, aby každý vykonával iba jeden mandát, preto sa naši župani Erika Jurinová a Jozef Viskupič vzdali poslaneckých mandátov. Praxou v OĽANO je aj to, že na prvých miestach kandidátky dávame priestor novej krvi, hlavne ľuďom z praxe,“ uviedol predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič s tým, že zo sedemnástich poslancov klubu OĽANO je šesť žien, čo predstavuje najväčší pomer žien oproti mužom spomedzi všetkých poslaneckých klubov NR SR. „Od dnes má konečne 40-tisíc zdravotných sestier zastúpenie v parlamente. Elena Červeňáková bude ich priamym hlasom a výrazne posilní náš zdravotnícky tím,“ doplnil Matovič.

Zdravotná sestra s 39-ročnou praxou Elena Červeňáková, ktorá je zároveň prezidentkou Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek v Košiciach, sa chce v parlamente venovať najmä problematike zdravotníctva. „Potrebujeme zmenu systému v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorá zlepší spoločenské postavenie sestier a zdravotníckych pracovníkov. Iba tak zabezpečíme kvalitnú a bezpečnú starostlivosť pre našich pacientov,“ uviedla Červeňáková a pokračovala: „Za pomoci poslaneckého klubu OĽANO, ktorý dal na svojej kandidátke priestor zdravotným sestrám, chcem prinášať premyslené a efektívne riešenia a reálne pomôcť k zlepšeniu situácie v zdravotníctve. Som si vedomá, že prichádzam v polčase volebného obdobia, no nie je to pre mňa poľahčujúcim argumentom. Chcem zodpovedne a s pokorou pristúpiť k tejto práci, spoluvytvárať zákony, ktoré budú platiť pre nás všetkých,“ doplnila Elena Červeňáková.

Spokojnosť s posilnením zdravotníckeho tímu prejavil aj Tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí„Nedostatok zdravotných sestier je jeden z najväčších problémov v zdravotníctve. Kvôli tomu sa predlžujú čakacie lehoty na vyšetrenie u lekára či na operácie. Vek tretiny sestier na Slovensku je nad 50 rokov, mnohé z nich sú už v dôchodkovom veku,“ povedal Marek Krajčí s tým, že Elena Červeňáková bude pomáhať pri zdravotníckej reforme, ktorú hnutie pripravuje.

Podľa Veroniky Remišovej zdravotníctvo a školstvo patria medzi hlavné priority hnutia OĽANO. „Tieto oblasti v našom štáte nefungujú, pretože vláda ich dlhodobo zanedbáva. OĽANO sa na ne sústredí a preto som veľmi rada, že Natália Milanová posilní naše rady. Je vyštudovaná pedagogička a má skúsenosti s tvorbou učebných materiálov,“ vyjadrila sa Remišová s tým, že Milanová sa bude okrem školstva venovať aj oblasti kultúry.

Natália Milanová niekoľko rokov pracovala pre poslanecký klub OĽANO, politické prostredie je preto pre ňu známe. „Uvedomujem si zodpovednosť a úctu, ktorá postu poslanca náleží a verím, že nesklamem nikoho, kto mi vo voľbách dal svoju dôveru,“ uviedla vyštudovaná učiteľka slovenského jazyka a dejepisu Milanová, ktorá bude pôsobiť vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá a angažovať sa chce aj v otázkach školstva. „Kultúra a vzdelanosť sú pre mňa spojené nádoby. Dnes sú celkom vedome odsúvané na vedľajšiu koľaj. Chcem sa zamerať na lepšiu podporu obnovy kultúrnych pamiatok, ktoré nám v mnohých prípadoch trestuhodne chátrajú a doslova padajú na hlavu. Na stole máme aktuálne problematiku RTVS. Slovensko potrebuje skutočnú verejnoprávnu televíziu a nie akýsi štátny moloch, v ktorom majú zásadné slovo politici,“ vyjadrila sa N. Milanová s tým, že spolu s kolegami v OĽANO a odborníkmi na danú problematiku chce podobne rozobrať stiahnutý návrh ministra Maďariča, ktorý by mohol stáť na začiatku debaty, ako zabezpečiť nezávislosť RTVS.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program