Šieste pokračovanie protikorupčného projektu Spájame statočných: V Bratislave ocenili Michala Trubana

V Sieni Ústavy Slovenskej republiky v historickej budove NR SR na Župnom námestí v Bratislave ocenili úspešného počítačového experta Michala Trubana, ktorý poukázal na systémovú korupciu v oblasti informačných technológií. Išlo už o šieste pokračovanie protikorupčného programu poslanca NR SR Jána Mičovského z hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OľaNO-NOVA), laureátom slávnostne udeľujú Rad Ďurka Langsfelda.

„Michal Truban verejne poukázal na nemorálnu „systémovú“ prax v IT – biznise, keď sú softvérové firmy navštívené podivnými ľuďmi, ktorí o sebe tvrdia, že vedia zaistiť víťazstvo vo verejnom obstarávaní, čo naozaj aj vedia. Majú k tomu len jednu požiadavku: Vopred vybratému víťazovi umožnia naplánovať si za softvérový produkt slušnú cenu so slušným ziskom, no k tomu musia ešte doplniť mimoriadnu prirážku, ktorú po ukončení tendra odvedú sprostredkovateľom. Žiaľ – tento zlodejský postup je v tejto brandži štandardom… A okráda všetkých šudí na Slovensku o milióny,“ poznamenal Ján Mičovský.

Projekt Spájame statočných začal vznikať v júni 2013 z iniciatívy J. Mičovského, držiteľa ocenenia Biela vrana (2010). Je reakciou na rastúci počet prípadov odvážnych jednotlivcov, ktorí sa nebáli postaviť nespravodlivosti. No namiesto odmeny sa dočkali trestu a perzekúcie zo strany autorít… „Poctení možnosťou oceniť občiansku odvahu sme boli už po šiestykrát: Po učiteľovi Otovi Žarnayovi, kontrolórke Ľubici Lapinovej, redaktorke Vande Tuchyňovej, lekárke Zuzane Pechočiakovej a projektovom manažérovi Jánovi Maroszovi, bol boj proti korupcii ocenený znovu. K iniciatíve nás nabudil prípad košického učiteľa Ota Žarnaya, no rýchlo sme zistili, že má zmysel bojovať aj ďalej – už čoskoro sa nám totiž do pozornosti dostali ďalšie prípady odvážnych bojovníkov proti korupcii.“

Podujatie sa konalo pod záštitou podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej. Šanzónmi ho spríjemnila Katka Feldeková. Súčasťou slávnostného večera bolo aj divadelné predstavenie Princ, kde si?, o ktoré sa postaralo Divadlo Ticho a spol. v spolupráci so zoskupením Stopy snov. Ide o príbeh Malého princa v podaní hercov s mentálnym znevýhodnením.

Viac informácií na www.spajamestatocnych.sk

Pozrite si fotogalériu z podujatia na tomto odkaze.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program