Odmietame šírenie ruskej vojnovej propagandy opozíciou. Vrátili sme Slavínu dôstojnosť

Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) rázne odsudzujú konanie a vyjadrenia opozície v čase vojny na Ukrajine, ktorými len nadbiehajú ruskej vojnovej propagande a pomáhajú ju šíriť. Samozvané “mierové zhromaždenie” na Slavíne organizované stranou Smer-SD považujú poslanci najsilnejšieho vládneho hnutia za nechutné zneužitie pamiatky hrdinov druhej svetovej vojny a zneuctenie obetí súčasnej ruskej agresie na ukrajinskom obyvateľstve.

Podľa poslanca NR SR Andreja Stančíka sú pre opozíciu znovu prednejšie preferencie pred bezpečnosťou občanov. „Hlas, Smer a extrémisti nemajú problém v mene lacných politických bodov ohrozovať bezpečnosť Slovenska. Už počas pandémie sme videli, že namiesto súdržnosti a podpory opatrení spolu s očkovaním spochybňovali a podkopávali každý krok vlády. Teraz sa zase neštítia nepokryte šíriť ruskú vojnovú propagandu. Niektorí predstavitelia opozície majú dokonca problém uznať, že agresiu na Ukrajine vyvolalo Rusko,“ povedal.

Podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Milana Vetráka R. Fico ohrozil bezpečnosť personálu zapojeného do prevozu systému S-300 na Ukrajinu. „Máme tu niekoľkonásobného premiéra, ktorý si dobre uvedomoval, že zverejnením videa ohrozí ľudí, no napriek tomu to spravil, pretože pre neho je dôležitejšie huckať svojich fanúšikov proti vláde. Nehovoriac o tom, že celý prevoz S-300 kritizoval z luxusnej dovolenky, na ktorú sa priviezol súkromným lietadlom za 80-tisíc eur, teda v hodnote prevyšujúcej jeho oficiálne priznaný ročný plat. Potom tu máme P. Pellegriniho, ktorí zas neváha zvrátene prirovnávať utrpenie bombardovaných ukrajinských civilistov s ľuďmi žijúcimi v slovenských regiónoch, ktoré mimochodom jeho materská strana vo vláde viac ako dekádu zanedbávala. Bohužiaľ, toto je dnešná opozičná realita na Slovensku.“

„Opozícia takýmto konaním podkopáva ústavné zriadenie Slovenskej republiky, polarizuje spoločnosť a ohrozuje bezpečnosť občanov. Fico, Pellegrini a extrémisti konajú v záujme Ruska a podporujú porážku Ukrajiny. Nezaujímajú ich ani civilné obete. Ak by boli ruskými agentmi, nesprávali by sa inak. Dôrazne odsudzujeme opozičné flirtovanie s agresorom, takíto ľudia nemajú čo robiť v politike demokratickej krajiny,“ zdôraznil A. Stančík.

Podľa predsedu kultúrneho výboru NR SR Kristiána Čekovského si Slavín nezaslúži poníženie, ktoré ukázala strana Smer. „Je absurdné aby miesto, ktoré je spomienkou na tých, ktorí proti fašizmu bojovali, zneužívali tí, ktorí s fašistami kolaborujú. Rozhodli sme sa preto Slavínu vrátiť dôstojnosť, ktorú by takéto pietne miesto malo mať. Pozvali sme preto Ukrajincov a Rusov, aby si spoločne s nami uctili pamiatku vojakov z druhej svetovej vojny a zároveň aj obete ruskej agresie na Ukrajine. Títo ľudia totiž vedia, kto vojnu na Ukrajine začal, a kto sa bráni. Práve s týmito ľuďmi chceme vyslať skutočný a úprimný signál o tom, že mier a porozumenie medzi Rusmi a Ukrajincami môže existovať – jeho podmienkou je však jednoznačný postoj v súlade s morálkou a etickým nastavením každého slušného človeka,“ uzavrel K. Čekovský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program