Odstránili sme diskrimináciu odmeňovania lekárov pri výkone pohotovostnej služby

Národná rada SR dnes schválila novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorá zrovnoprávňuje zákonné podmienky na výkon pohotovostnej služby v ambulanciách pevnej ambulantnej pohotovostnej služby a v ambulanciách zubno – lekárskej pohotovostnej služby. S návrhom prišli poslanci hnutia OĽANO Marek Šefčík a Eva Horváthová.

Doteraz platný zákon opomínal garanciu minimálnej výšky hodinovej mzdy pre zubných lekárov, ktorí vykonávajú pohotovostnú službu v ambulanciách zubno – lekárskej pohotovostnej služby. „Preto naprávame právny stav a riešime prípady, kedy poskytovatelia zubnej pohotovosti túto dieru v zákone často zneužívali a nedôstojne odmeňovali zubných lekárov,“ priblížil predkladateľ Marek Šefčík.

Spolupredkladateľka Eva Horváthová doplnila, že sa v tomto návrhu inšpirovali už existujúcou právnou úpravou, týkajúcou sa pohotovostných ambulantných služieb, všeobecných lekárov pre deti a dorast a všeobecných lekárov pre dospelých. „Tí majú minimálnu mzdu v zákone uvedenú, a teda my nevidíme žiadny dôvod, prečo by ju nemohli mať uvedenú aj zubári. Pohotovostné služby majú problémy už dlhodobo. Preto aj OĽANO presadilo do programového vyhlásenia vlády komplexnú reformu ambulantnej pohotovostnej služby a veríme, že ju stihneme zaviesť ešte počas nášho vládnutia. Tento konkrétny problém je však tak akútny, že sme ho museli riešiť ihneď,“ zdôraznila.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program