OĽANO chce zastaviť nehorázne zvýšenie platov poslancov. Predkladá férový návrh voči ľuďom aj poslancom

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) predkladá na januárovú schôdzu NR SR návrh zákona, ktorým by sa upravili platy ústavných činiteľov. Tie by podľa predsedu OĽANO Igora Matoviča mali rásť rovnakým tempom, ako platy zamestnancov.

Matovič pripomenul, že koaliční poslanci, a žiaľ aj časť opozície, v októbri odignorovali zmrazenie platov ústavných činiteľov, ktoré pravidelne navrhovalo OĽANO. Plat mimobratislavského poslanca spolu s paušálnymi náhradami tak od apríla, kedy budú známe priemerné mzdy za minulý rok, porastie z 3576 eur na 5090 eur, čiže o viac ako 42%. „Keď si politici zvyšujú platy, mali by sa v prvom rade pozerať na to, ako sa zvyšujú platy obyčajným ľuďom a ako sa im darí,“ uviedol Matovič a pokračoval.„Vláda ľuďom na tento rok prichystala zdraženie plynu a elektriny o 6 %, tepla o 7 %, poplatku za SIPO o 530 %, sociálnych a zdravotných odvodov o 10 eur. Oproti tomu od štátu dostanú zvýšenie životného minima o 1,59 eur, daňového bonusu na dieťa o 0,60 eur, rodičovského príspevku o 6 eur, starobného dôchodku o 8,70 eur, invalidného o 7,40 eur, vdovského o 5,60 eur či sirotského o 2,70 eur. Čiže ľuďom dajú o pár „šušňov“ viac, no poslanci sami sebe prihrajú 1500 eur mesačne. Ak by si politici v inej demokratickej krajine zvýšili platy o 42 %, pevne verím, že by ich ľudia pohádzali do najbližšej rieky.“

Matovič tiež uviedol, že väčšina poslancov by si za svoju prácu nezaslúžila ani minimálnu mzdu, no existujú aj takí, ktorí by si vyšší plat zaslúžili. O ich navýšení by však mali rozhodovať ich politické strany. „Majú peniaze zo štátneho rozpočtu a nič im nebráni v tom, aby svojich poslancov zamestnali vo svojich stranách a aby im vyplácali peniaze navyše. Vtedy by to ľudí nestálo nič navyše, bolo by to fér a tí, ktorí si zaslúžia, by mohli mať viac,“ povedal.

Podľa predsedu Obyčajných by platy poslancov mali rásť presne tak isto, ako rastú platy zamestnancov. Preto dnes v tomto duchu predloží návrh zákona na úpravu platov ústavných činiteľov. „V marci budeme vedieť presné číslo, o koľko percent vzrástli platy zamestnancov v roku 2018, a o toľko nech sa zvýšia aj platy politikov. Nie o nemorálnych 42% alebo 1500 eur. Myslíme si, že takto by to bolo fér, jednalo by sa o odmrazenie platov a platy poslancov by rástli. O čo lepšie by sa mali zamestnanci, o to lepšie by sa mali aj politici,“ dodal Igor Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program