OĽANO k záchrankovému tendru: Odvolanie Haška nestačí. Licencie by mali byť neplatné

Celá súťaž na záchranky bola od začiatku zrejme zmanipulovaná. Tvrdia to poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), ktorí majú konkrétne informácie a dôkazy o netransparentnom prideľovaní bodov za projekt stratégie a rozvoja.

„Oceňujeme okamžité rozhodnutie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ktorá po našej výzve podala návrh na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška,“uviedol podpredseda zdravotníckeho výboru a tieňový minister zdravotníctva za OĽANO Marek Krajčí.„Naďalej trváme na tom, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by mal podať žalobu na príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií. K tomuto kroku sme dnes ÚVO vyzvali aj listom. V prípade, že tak ÚVO neurobí, OĽANO má pripravené ďalšie právne kroky, ktoré podnikne,“ pokračoval Krajčí.

Podľa Krajčího si „SMER-SD pripravil zákon, ktorým obišiel verejné obstarávanie, a za pomoci predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška a nastrčených členov pseudokomisie pridelil zákazku za viac ako trištvrte miliardy eur z verejného zdravotného poistenia svojim ľuďom,“ uviedol Krajčí s tým, že OĽANO má k dispozícii Správy o výsledku výberového konania jedného neúspešného kandidáta, ktorému rovnaký člen komisie pridelil za identický projekt rôzne bodové hodnotenie. „Táto do očí bijúca nespravodlivosť musí byť zastavená a proces výberu uchádzačov o prevádzkovanie staníc Zdravotnej záchrannej služby sa musí zopakovať. Preto vyzývam ministerku zdravotníctva, aby sa po navrhnutí odvolania predsedu ÚDZS pána Haška taktiež osobne zasadila o to, aby zákazky za viac ako trištvrte miliardy eur boli transparentne vysúťažené v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ pokračoval M. Krajčí.

Podľa Krajčího je mimoriadne podozrivý už len samotný fakt, že spoločnosť Falck, ktorá prevádzkovala 107 staníc ZZS, oznámila v pondelok o 15:00 hod., že sa nebude uchádzať o ambulancie. Uchádzači však mali na Úrad odoslať svoje žiadosti do utorka, pričom v prípade, že nemali zabezpečené materiálno-technické vybavenie, museli vinkulovať na účte sumu 100-tisíc eur na vozidlo.

Ako ďalej uviedol M. Krajčí, proces vydávania povolení chcel skontrolovať aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). „Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou ho však elegantne vypoklonkoval, nakoľko nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní, ale podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, a teda nie je daná kompetencia ÚVO preverovať proces vydávania povolení,” povedal. ÚDZS to odôvodnil tým, že on len udeľuje licencie a neuzatvára zmluvu s úspešným žiadateľom o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie ZSS. „Pýtam sa, kto teda potom obstaráva? Zákon o verejnom obstarávaní totiž chráni verejné zdroje občanov tejto krajiny a ÚDZS mal postupovať podľa tohto zákona. Práve preto sme požiadali ÚVO, aby chránil verejný záujem a požiadal príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií,“ dodal Krajčí.

Ako uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Eduard Heger, aj tento prípad je dôkazom toho, že sa pravdepodobne jedná o dopredu dohodnutý biznis pre určitú skupinu ľudí. „Toto už nie je férová súťaž. Toto je o tom, že komisia si môže rozhodnúť, komu tú zákazku dá.“ upozornil Heger s tým, že hnutie OĽANO vždy bude prinášať transparentnosť a férovú súťaž. My by sme súťaž nastavili tak, aby bol v záchrankách špičkový personál a aj vybavenie,“ uzavrel Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program