OĽANO navrhuje upraviť predaj nikotínových vrecúšok, ktoré často používajú aj deti

Nikotínové vrecúška, takzvaný žuvací tabak, nie sú na Slovensku prakticky nijako regulované, keďže ide o novinku na trhu a v skutočnosti tabak neobsahujú. Pre svoju nízku cenu a ľahkú dostupnosť sú stále viac obľúbené medzi mládežou vrátane detí na základných školách. Pritom sú pre ne vážnym zdravotným a sociálnym rizikom.

„Je dôležité, aby sa tieto výrobky nepredávali ako cukríky alebo žuvačky, ako to dnes často vidíme. Chceme sa zasadiť za to, aby sa nedostali do rúk detí a mladistvých,“ vysvetľuje predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský (OĽANO), ktorý novelu inicioval.

„Mnohí učitelia a rodičia nikotínové sáčky nepoznajú a mýlia si ich so žuvačkami. Iní ich považujú za neškodné, preto ich tolerujú, prípadne deťom dokonca kupujú. Nikotínové vrecúška však obsahujú vysoké dávky nikotínu, často aj niekoľkonásobok bežnej cigarety. Pri pravidelnom používaní vyvolávajú ťažkú závislosť,“ vysvetľuje Peter Kremský.

Niektoré produkty pritom podľa neho obsahujú 3 až 4-krát viac nikotínu, ako jedna cigareta. „Nikotínové sáčky sú vhodné ako alternatíva fajčenia, prípadne nástroj na odvykanie. Určite však nie sú určené na zvykanie si na nikotín u detí ako medzistupeň k cigaretám, ako sa to pre chýbajúcu reguláciu deje na Slovensku,“ zdôrazňuje poslanec.

Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti preto prinášajú na septembrovú schôdzu novelu zákona 89/2016 o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov. Mala by vyplniť právnu medzeru, obmedziť predaj na dospelé osoby a zaviesť označovanie balení. Cieľom je znížiť zdravotné riziká a zabezpečiť ochranu mladistvých a detí.

Návrh zákona zavádza úpravu, ktorá zahŕňa najmä definíciu nikotínových vrecúšok, ich uvádzanie na trh, reguláciu zloženia vrecúšok, označovanie týchto výrobkov, zdravotné varovania, zber údajov, kontrolu a sankcie za nedodržanie povinností zo strany výrobcu, dovozcu a distribútora. Prináša tiež obmedzenie obsahu nikotínu v jednom vrecúšku na 20 miligramov, čo je približne úroveň silnej cigarety. Nová právna úprava sa zavádza po vzore úpravy predaja elektronických cigariet a je v súlade s reguláciou nikotínových vrecúšok v Českej republike.

Každé balenie bude podľa novely označené nápismi „Tento výrobok obsahuje nikotín, ktorý je vysoko návykovou látkou“ a „Zakazuje sa predaj osobám mladším ako 18 rokov“. Každý predajca, už či pri pultovom predaji alebo elektronickom obchode bude povinný overiť si, či má kupujúci 18 rokov, podobne ako pri cigaretách a iných tabakových výrobkoch.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program