OĽANO navrhuje zvýšenie platov zdravotných sestier a pôrodných asistentiek

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) predkladajú do parlamentu návrh na zvýšenie platov zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Chcú tak zabrániť ďalšiemu odlivu sestier a odvrátiť hroziaci kolaps v systéme zdravotnej starostlivosti.

Poslankyňa za OĽANO Elena Červenáková upozorňuje, že slovenskému zdravotníctvu chýba podľa najoptimistickejších odhadov približne 3-tisíc zdravotných sestier. „Zamestnávatelia síce deklarujú, že je zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale pýtam sa dokedy a za akých podmienok?,“ uviedla zástupkyňa zdravotných sestier v parlamente Červeňáková s tým, že podľa štatistík NCZI pracuje v zdravotníctve 31-tisíc sestier, pričom sestier s vekom 50 rokov a viac je až tretina. „Znamená to, že v priebehu desiatich rokov nám odíde takmer 10-tisíc sestier. Akým spôsobom chce potom vláda zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre našich pacientov?,“ pýta sa Červeňáková.

Podľa poslancov za OĽANO má veľký vplyv na nedostatok zdravotných sestier aj ich odchod do zahraničia kvôli lepším pracovným, sociálnym a finančným podmienkam. „Predkladáme návrh zákona, ktorý má zastabilizovať sestry a pôrodné asistentky, aby neodchádzali z ústavných zdravotníckych zariadení. Chceme motivovať aj sestry zo zahraničia, aby sa vrátili, a motivovať mladých absolventov škôl, aby vstúpili do povolania,“ vyjadrila sa E. Červeňáková a dodala: „Ak nepristúpime na dlhodobé, reálne a strategické zmeny v zdravotníctve, môže sa naplniť scenár, že sa nebude mať kto starať o našich pacientov. Ak tento trend urýchlene nezastavíme, slovenskému zdravotníctvu hrozí o pár rokov kolaps.“

Tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že tak, ako sa darí slovenskej ekonomike, darí sa aj štátu pri výbere daní, ale aj zdravotným poisťovniam, ktoré dosahujú rekordné príjmy. „Navýšenie platov zdravotných sestier a pôrodných asistentiek je preto nevyhnutnosťou, ktorú musíme pre zachovanie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti urobiť. Myslím si, že potrebných 100 miliónov eur budúci rok určite k dispozícii máme. Záleží len od poslancov, či tento návrh na nevyhnutné zvýšenie miezd podporia,“ povedal Krajčí, ktorý upozornil na fakt, že Slovensko je jediná krajina v EÚ, kde kde počet zdravotných sestier klesá a za posledných 16 rokov sme stratili viac ako 10-tisíc sestier.

Krajčí zároveň upozornil, že priemerný základný plat sestry bol minulý rok 652 eur, čo predstavuje 68% priemernej mzdy v národnom hospodárstve, po všetkých príplatkoch za nadčasy a služby sestry v priemere zarábali 868 eur, čo predstavuje 91% priemernej mzdy v národnom hospodárstve. „V roku 2015 bola priemerná mzda sestier v krajinách OECD na úrovni 114 percent priemernej mzdy v ich národných hospodárstvach. Pokiaľ si chceme zachovať akú takú konkurencieschopnosť na európskom trhu, nutne musíme zreálniť ich mzdy a v priemere ich dotiahnuť aspoň na úroveň 110% priemernej mzdy v našom hospodárstve“ povedal Krajčí a dodal, že v súčasnosti sa až 44% absolventov ošetrovateľstva nezamestná v slovenskom zdravotníctve.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová upozornila na problematickú situáciu zdravotných sestier, ktorú však vláda dlhodobo nerieši. „Jedným zo zásadných riešení je návrh z dielne OĽANO. Toto riešenie sme predkladali aj ministrovi Druckerovi v roku 2016. Nie je pravda, že Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek iba kritizuje, predložili sme deväť konkrétnych opatrení na riešenie katastrofálneho nedostatku sestier a pôrodných asistentiek,“ uviedla Lazorová a pokračovala: „Vyzývam všetkých poslancov Národnej rady, bez ohľadu na to, do ktorého klubu patria, aby si uvedomili, čo v budúcnosti prinesie neriešenie tejto problematiky. OĽANO predstavuje opatrenie, ktoré má racionálny základ, preto verím, že tento návrh podporia.“

Podpredseda zdravotníckeho výboru Alan Suchánek pripomenul, že v roku 2011 dosiahli lekári významné zvýšenie miezd, po ktorom sa zastavil obrovský odliv našich lekárov do zahraničia. „Sme presvedčení o tom, že keď významným spôsobom zvýšime platy sestrám a pôrodným asistentkám, dokážeme zastabilizovať systém, predídeme tomu, že nám budú odchádzať do zahraničia a dosiahneme aj to, že sa naše sestry zo zahraničia vrátia,“ uzavrel Suchánek.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program