OĽANO podporuje za člena Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka
Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny rokoval o voľbe člena Správnej rady Ústavu pamäti národa. Parlament sa bude rozhodovať medzi kandidátom demokratickej opozície a kandidátom Smeru.
Členovia výboru vypočuli obidvoch kandidátov na člena Správnej rady Ústavu pamäti národa. Kandidát Ondrej Krajňák je nominant poslancov z opozičných strán OĽANO, SaS, Sme Rodina a nezaradených poslancov R. Vašečku, V. Dubačovej a Zs. Simona. Druhého kandidáta Richarda Pavloviča navrhol poslanec Smeru Robert Fico.
Predsedníčka ľudskoprávneho výboru Anna Verešová (OĽANO) ocenila rozhodnutie členov výboru, ktorí umožnili klásť otázky na jednotlivých kandidátov občianskej Iniciatíve Pamätaj. „Osobne sa teším, že členovia výboru podporili môj návrh a opäť umožnili klásť otázky na kandidátov aj prítomným zástupcom občianskej Iniciatívy Pamätaj. Ide o verejné funkcie a preto zapojenie do diskusie aj aktívnych predstaviteľov občianskeho sektora prispieva k zlepšeniu politickej kultúry na Slovensku,” vyjadrila sa Verešová, ktorá položila kandidátom otázku ohľadom postoja kandidátov k situácii politických väzňov na Slovensku, ktorí dodnes majú najnižšie starobné dôchodky, pričom ich mučitelia – príslušníci ŠTB majú svoje penzie nadštandardné. „Obidvaja kandidáti vyjadrili ochotu vyvinúť z pozície člena Správnej rady ÚPN úsilie k odstráneniu tohto nespravodlivého a neúctivého postoja voči politickým väzňom a ich rodinám,” pokračovala A. Verešová.
Zástupcovia Iniciatívy Pamätaj sa pýtali na názory kandidátov ohľadom priorít činnosti a zásad riadenia ÚPN. Položená bola aj osobitná otázka ohľadom názorov kandidátov na stavanie pamätníkov predstaviteľom totalitných režimov, zvlášť v kontexte pamätníka Vasiľa Biľaka, kauza ktorého rezonovala v slovenskej verejnosti v posledných rokoch.
Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vo voľbe podporia Ondreja Krajňáka. „Pán Krajňák spĺňa všetky kritériá potrebné na zastávanie funkcie člena Správnej rady ÚPN, ktoré si naše hnutie jasne stanovilo. Inicioval a úzko spolupracoval pri príprave novely zákona o protikomunistickom odboji, ktorý si osvojilo a presadzuje hnutie OĽANO v snahe o minimalizovanie krívd komunistického režimu. Taktiež otvoril ÚPN verejnosti organizovaním podujatí ako je Festival slobody či Dni otvorených dverí. V neposlednom rade oživil spoluprácu s organizáciami politických väzňov, a popri rozvíjaní ďalších zvýraznil pamäťovú funkciu Ústavu, takú dôležitú pre súčasné a budúce generácie. Pán Krajňák sa takisto zaslúžil o zapojenie Slovenska do medzinárodných sietí ako je napríklad Pamäť a solidarita,” uzavrela Verešová.