OĽANO: Slobodu a demokraciu si musíme chrániť neustále

Ako prvé z „osmičkových“ výročí si dnes pripomíname 70 rokov od tzv. Víťazného februára, ktorý nastolil komunistickú diktatúru v Československu. Poslankyňa za hnutie OĽANO a predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová spolu s Jankou Šípošovou, bývalou poslankyňou NR SR za OĽANO a zástupkyňou iniciatívy Dcéry politických väzňov sa dnes pri tejto príležitosti v Prahe zúčastnili pietnej spomienky na pochod študentov za slobodu a demokraciu na Pražský hrad, ktorý sa konal 25. februára 1948.

„Asi každý z nás pozná niekoho, kto za komunistického režimu trpel. Predsa sa však ešte aj dnes nájdu ľudia, ktorí komunistický režim chvália. Pritom to bola doba, kde boli ľudské práva a dôstojnosť potlačené do prachu zeme,“ vyjadrila sa Anna Verešová a pokračovala: „Práve tu, na miestach, ktoré sú priamo spojené s udalosťami Februára 1948 sme si chceli pripomenúť, čo sa stalo. Je to veľmi dôležité. Musíme sa snažiť zabrániť opakovaniu tragických chýb,“ dodala.

„Je to výročie víťazstva zla a nenávisti, keď si komunistická strana v Československu privlastnila moc, okradla svoj ľud, ukradla si celý štát. Mnohých pripravila o majetky, o životy, o slobodu a všetkých o nádej na slušný život. Na celých štyridsať rokov. Keď dnes počúvam populistické reči samozvaných spasiteľov, veľmi to pripomína ľúbezné nahováračky komunistov pred voľbami 1946 a najmä po nich. Keď odstránili svojich nepriateľov, začali prenasledovať a likvidovať aj svojich súdruhov. Preto vyzývame a prosíme, ľudia, nebuďme dôverčiví, poučme sa, dávajme si pozor na demokraciu, lebo už priveľa signálov naznačuje, že je ohrozená. A nedajme sa učičíkať, že nás sa to netýka. Dedičstvo tu máme dodnes. Nevieme rozlišovať dobro a zlo, pravdu a lož, nerozoznáme hlúposť,“ uzavrela Janka Šípošová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program