OĽANO: Slovenská ekonomika potrebuje radikálne reformy. V rebríčku konkurencieschopnosti sme opäť klesli
Na Slovensku sa podniká stále ťažšie a to je hlavný dôvod, prečo sa konkurencieschopnosť krajiny voči jej susedom stále zhoršuje. Cítia to nielen firmy na svojej nižšej pridanej hodnote a zisku, ale aj ich pracovníci na svojich platoch. Tie by mohli rásť rýchlejšie, ak by sa na Slovensku ľahšie podnikalo.
„Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti je presvedčené, že slovenská ekonomika potrebuje radikálne reformy,“ myslí si poslanec Národnej rady SR a tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger. „Tie musia zjednodušiť a zefektívniť podnikanie, odstrániť zbytočnú byrokraciu a sfunkčniť vymožiteľnosť práva,“ pokračuje Heger.
Expert hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) pre ekonomiku a podnikanie Peter Kremský poukazuje na najnovšie vydanie Svetovej ročenky konkurencieschopnosti IMD. Slovensko v nej opäť kleslo o štyri miesta a dostalo sa až na 55. priečku, keď ho dokonca predbehlo aj Maďarsko. „Česká republika, Poľsko či Rakúsko pritom svoje prostredie zlepšujú a už sú o viac než dvadsať priečok pred Slovenskom,“ upozorňuje Kremský.
Prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska hovorí, že podľa firiem sa najviac zhoršuje funkčnosť politického systému štátu, vymožiteľnosť práva či funkčnosť súdnictva. Nasledujú rovnosť pred zákonom a hospodárska kriminalita vrátane organizovaného zločinu. „Slovenské firmy sa v každodennom živote stretávajú s trpkým ovocím týchto neduhov – manipulovaním verejných obstarávaní, rozkrádaním dotácií a eurofondov, byrokraciou, korupciou, neplatičstvom alebo výpalníctvom,“ vyjadril sa P. Kremský a pokračoval: „Hlavne malé a stredné firmy sa tomu nedokážu účinne brániť, najmä pre nejasne formulované zákony a zdĺhavé postupy polície a súdov. To ich znevýhodňuje voči konkurencii zo zahraničia a bráni im vyrásť na veľké silné firmy, ktoré by mohli expandovať aj do zahraničia.“ Túto situáciu podľa Kremského dokonca firmy riešia odchodom do zahraničia alebo ukončením podnikania.
OĽANO podľa Eduarda Hegera chystá výraznú reformu podnikateľského prostredia najmä cez zjednodušenie daňového výkazníctva a nahlasovacích povinností pre živnostníkov a mikrofirmy. „Je tiež dôležité zlepšiť prehľadnosť a stabilitu legislatívy a preniesť niektoré dokladovacie povinnosti na úrady, aby z podnikateľa nerobili poštára,“ uzavrel Heger.