OĽANO vyzýva vládu na lepšiu ochranu životného prostredia v súvislosti s dnešným protestom

Životné prostredie na Slovensku sa stále viac zhoršuje. Rúbu sa lesy v chránených oblastiach, obchádzajú sa predpisy, kontrola úradov je nedostatočná. Výsledkom je zhoršená kvalita ovzdušia, vody, pôdy. Vítame preto iniciatívu študentov a mladých ľudí, ktorí sa odvážne postavili proti ďalšiemu ničeniu a drancovaniu našej krásnej krajiny, hovorí predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Veronika Remišová.

Veľmi často je dôvodom neriešeného poškodzovania životného prostredia korupcia a klientelizmus. Úrady sú zhovievavé voči “našim ľuďom” a ich firmám, ktoré si to vedia vybaviť, aby pre nich zákony neplatili a vyhli sa postihom. Peniaze však nemôžu byť dôležitejšie ako príroda, zisky nemožno postaviť nad prostredie, v ktorom žijeme všetci, myslí si Remišová.

Žiadame preto o dôsledné dodržiavanie zákonov, poctivé kontroly a postihy pre tých, ktorí životné prostredie ničia. Špeciálne vyzývame vládu, aby čo najskôr prestala dotovať výrobu elektriny z veľmi znečisťujúceho hnedého uhlia, aby zabezpečila šetrné hospodárenie v lesoch a aby zabezpečila dôsledné odstraňovanie starých ekologických záťaží a skládok, ako sú skládky vo Vrakuni či v Strážskom.

Veríme, že sa nám spolu podarí ochrániť bohatstvo, ktoré Slovensko má v čistej vode, sviežom vzduchu a pôde, ktorá prináša zdravú úrodu. Podarí sa to, keď sa o to každý z nás bude snažiť tam, kde práve môže, uzatvára predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program