OĽANO žiada odvolanie nominantov Smeru z vedenia MH Manažment

Podľa poslancov hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) sú za nehorázne plytvanie štátnych financií v kauze sporu o Gabčíkovo zodpovední ľudia z vedenia MH Manažmentu, ktorí už majú za sebou viaceré kauzy.

Podľa Veroniky Remišovej namiesto toho, aby minister Žiga odvolal ľudí zodpovedných za plytvanie štátnymi prostriedkami, snaží sa spolu s podriadenými celú vec zľahčovať výrokmi o rokovaniach o znížení odmeny. „Odmena je však jasne stanovená v zmluve, ktorú ministrovi podriadení podpísali. Je možné, že ľudia zo Smeru majú s daným advokátom veľmi dobré vzťahy a ten im v záujme ďalšej spolupráce dá nejakú zľavu. To ich však nezbavuje zodpovednosti za to, že takto vysoko nevýhodnú zmluvu a objednávku v mene štátu podpísali,“ zdôraznila Remišová, podľa ktorej, v porovnaní s podobnými prípadmi vo svete, nominanti strany Smer popísali mimoriadne nevýhodnú zmluvu.

Remišová ako príklad uviedla arbitráž kvôli argentínskym dlhopisom, ktorá sa týkala sumy približne 10 miliárd eur. Argentínu vtedy zastupovala prestížna právnická firma s 1200 advokátmi, protistranu zastupovala spoločnosť, ktorá býva označovaná za najlepšiu právnickú firmu na svete. „Po piatich rokoch sporu boli náklady Argentíny približne osem miliónov eur a náklady protistrany dvanásť miliónov eur. Naša arbitráž s Enelom trvala iba dva roky a týkala sa oveľa menšej sumy, ale ministerstvo sa zaviazalo zaplatiť svojmu advokátovi s pár zamestnancami niekoľkonásobne viac,“ upozornila Remišová s tým, že škandalóznu výšku odmeny za právne služby potvrdzuje aj celosvetový prieskum OECD.

Remišová upozornila na výber ľudí do predstavenstva MH Manažmentu. „Pri výbere vedenia tejto štátnej spoločnosti sme nenašli žiadne výberové konania. Vláda Roberta Fica si tam dosadila svojich politických nominantov, ktorí sa o záujmy občanov príliš nestarajú,“ povedala Remišová s tým, že podľa uznesenia vlády členov predstavenstva štátnych firiem má ministerstvo vyberať vo výberových konaniach.

Podľa V. Remišovej táto kauza nie je prvou kauzou ľudí z vedenia firmy. „Predseda predstavenstva pán Bačík už musel vysvetľovať kauzu služobných bytov FNM aj predražený prenájom služobného auta,“ povedala Remišová a pokračovala: „Členka dozornej rady pani Bolečková je zároveň predsedníčkou predstavenstva známej firmy Star EU, ktorú kedysi pri eurofondoch záujemcom odporúčal vtedajší generálny manažér Smeru Ján Richter a ktorú preto vyšetrovala polícia.“

Najzaujímavejším prípadom je podľa Remišovej ďalší člen dozornej rady Igor Lichnovský, ktorý pôsobí aj vo viacerých iných štátnych firmách. „Desať rokov bol jedným z dvoch spoločníkov firmy Capitalia. Druhým spoločníkom bol podľa mena človek, ktorý je dnes súdený pre viaceré trestné činy v rámci takzvaného mafiánskeho klanu,“ povedala Remišová, podľa ktorej je vysoko podozrivá samotná spoločnosť, ktorej polovicu dlho vlastnil nominant strany Smer vo významných štátnych firmách. „Pán Lichnovský sa svojho podielu zbavil v roku 2014, od roku 2015 má firma ako majiteľa schránku z ostrova v Indickom oceáne a nemá žiadneho konateľa. Klasický postup, aký sme videli aj v prípade Bašternák,“ pokračovala Remišová a doplnila, že podľa obžaloby bola spoločnosť Capitalia v čase, keď bol pán Lichnovský jej polovičným majiteľom, zapletená do fiktívnych obchodov s repkovým olejom a na podvodných odpočtoch DPH údajne štát okradla o viac ako 7 miliónov eur.

Remišová dodala, že odhliadnuc od toho, či budeme platiť 30 alebo 60 miliónov eur, vláda Roberta Fica urobila ďalší veľký škandál. „Tak ako pri škandále s cenami energií, aj tu sú príčinou politické nominácie ľudí, ktorí si nerobia svoju prácu poriadne. Ľudia z vedenia firmy sú za škandál plne zodpovední a musia odísť. Rovnako vyzývame ministra Kažimíra, aby z funkcie predsedu dozornej rady štátnej Eximbanky okamžite odvolal pána Lichnovského,“ dodala Veronika Remišová.

Poslanec Gábor Grendel nevidí problém len vo výbere ľudí ale zároveň aj v ich odmeňovaní. „Dnes vidíme, že šéf MH Manažmentu zarába viac, ako predseda vlády,“ povedal Grendel, podľa ktorého OĽANO predkladalo riešenia na problém výberu vedenia štátnych firiem a aj na ich odmeňovanie. „Koalícia však náš návrh odmietla. Aj vďaka tomu funguje MH Manažment tak, ako funguje. Táto kauza ukazuje, že je potrebné vyriešiť výber ľudí a aj ich odmeňovanie,“ povedal Grendel a uviedol niektoré riešenia z dielne OĽANO, medzi ktoré patrí napríklad povinné verejné vypočutie či zverejnenie profesijného životopisu kandidáta. „Sú to opatrenia potrebné na to, aby nemohli nastať anomálie, že vedenie, ktoré odobrí takúto nehoráznu zmluvu bude ešte k tomu kráľovsky zarábať,“ dodal Gábor Grendel.

Kandidát na župana v Trnavskom kraji a poslanec NR SR Jozef Viskupič sa vyjadril, že poslanci OĽANO sa už podpísali pod zvolanie mimoriadnej schôdze. „Chceme jasne dokázať, kto je zodpovedný za absurdnú odmenu za právne služby. Je to nehorázne plytvanie verejnými zdrojmi a ja verím, že sa k nám pridajú aj všetky demokraticky zmýšľajúce strany. Vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti a nehoráznu výšku odmeny otázka už neznie, či mimoriadnu schôdzu zvoláme, ale kedy ju zvoláme,“ povedal Viskupič, podľa ktorého by mala mimoriadna schôdza prebehnúť čo najskôr, aby mohla byť čím skôr vyvodená zodpovednosť.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program