OĽANO žiada odvolanie šéfa MH MANAŽMENTu Bačíka, inak bude žiadať odvolanie ministra Žigu

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) žiada vyvodenie zodpovednosti za nehoráznu odmenu viac ako 64 miliónov eur za advokátske služby kancelárie p. Bžána, ktorú majú zaplatiť občania SR. Na tlačovej konferencii to uviedli poslanci OĽANO Eduard Heger, Jozef Viskupič a Gábor Grendel.

„V časoch, keď chce vládna strana Smer silou mocou otvárať dlhovú brzdu a presviedča verejnosť a opozíciu, že je to nevyhnutné, kamarátom a spriazneným firmám rozdáva obrovské milióny eur,“ uviedol Viskupič a pokračoval: „Najnovšie si na úkor nás všetkých má prilepšiť advokátska kancelária pána Bžána, kamaráta Jána Počiatka, ktorý má od štátu zinkasovať viac ako 64 miliónov eur. Počas pôsobenia Smeru vo vláde sme už toho zažili naozaj dosť veľa, no toto je nehoráznosť najhrubšieho zrna a my chceme, aby z toho kompetentní okamžite vyvodili zodpovednosť,“ povedal Viskupič a zároveň informoval o tom, že OĽANO oslovilo niekoľko advokátskych kancelárií, ktoré podobný úkon odhadli na maximálne 500 hodín právnických služieb. Pri sume 64 miliónov by tak hodinová sadzba advokátskych služieb Radomíra Bžána bola 128-tisíc eur. „Robert Fico s veľkou pompou ohlasuje zvýšenie minimálnej mzdy. Obyčajní ľudia majú pracovať za 2,50 za hodinu, ale kamaráti právnici si za hodinu svojej práce zaslúžia 128-tisíc eur! Toto je ten sociálny štát, o ktorom rozpráva pán premiér?,“ dodal Viskupič.

Poslanec Gábor Grendel upozornil, že advokátska kancelária Radomíra Bžána zarobila okrem nehoráznej odmeny, ktorú má teraz zinkasovať od štátu, len za posledný rok a pol viac ako 3,7 milióna eur za služby pre MH MANAŽMENT. „Vidíme, že firma pána Bžána nerobila ani doteraz pre MH MANAŽMENT za almužnu,“ povedal a uviedol konkrétne sumy, ktoré advokátska kancelária Radomíra Bžána vyfakturovala MH MANAŽMENTu.

Poslanec Eduard Heger vzhľadom na tieto skutočnosti predstavil požiadavky hnutia OĽANO. „Žiadame, aby minister hospodárstva Peter Žiga do piatka do obeda odvolal nominanta Smeru a šéfa MH MANAŽMENTu Branislava Bačíka,“ uviedol prvú požiadavku Heger s tým, že p. Bačík uzavrel zmluvu s advokátskou kanceláriou p. Bžána a je preto zodpovedný za nehorázne plytvanie so štátnym majetkom. „Ak sa tak nestane, začneme zbierať podpisy poslancov na odvolanie ministra Žigu,“ upozornil Heger.

„Ďalej žiadame, aby minister Žiga vysvetlil verejnosti, ako chce zabrániť dokonaniu tohto obrovského plytvania peňazí štátneho rozpočtu,“ vyjadril sa a pokračoval: „Zároveň sa pýtame, prečo pán Danko mlčí v situácii, keď sú poškodzované národné záujmy? Kde je teraz Slovenská národná strana? Prečo nezasiahnu priamo v koalícii, keď sú poškodzovaní všetci Slováci a v týchto chvíľach prichádzajú zbytočne o desiatky miliónov eur,“ uzavrel Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program