Opozícia po nedeľňajšej tragédii zvoláva mimoriadny branno-bezpečnostný výbor

Opoziční poslanci Richard Vašečka (OĽANO–NOVA), Ľubomír Galko (SaS) a Milan Krajniak (Sme rodina) sa dnes vyjadrili k nedeľňajšej streľbe v Hronskom Beňadiku, pri ktorej vyhasol život nevinného 17-ročného chlapca.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO-NOVA Richard Vašečka vyjadril v mene celého hnutia ľútosť nad vyhasnutým ľudským životom a úprimnú sústrasť pozostalým mladého Tomáša, ktorý zahynul na následky streľby. Zároveň zdôraznil, že hnutie OĽANO–NOVA sa nemieni politicky priživovať na tejto ľudskej tragédii a zbierať tak politické body. „Našim záujmom je v prvom rade zabrániť tomu, aby sa takáto situácia opakovala, pretože to nie je prvýkrát, čo si podobné naháňačky vyžiadali zranenie alebo dokonca ľudský život,“ reagoval Vašečka na nedeľňajšiu tragickú udalosť.

Zaujímavosťou je, že zo zásahu v Hronskom Beňadiku nexistuje videozáznam. „Jedna z vecí, na ktoré sa budeme na výbore pýtať, je videozáznam z daného zásahu. No podľa mojich informácií takýto videozáznam neexistuje a dokonca policajti strieľali z neoznačeného auta. Určite sa budeme pýtať, ako je to možné a určite budeme o tom informovať médiá,“ povedal Vašečka. Takisto podotkol, že sa bude ministra Kaliňáka pýtať, či policajti majú pravidelný a adekvátny strelecký výcvik.

V prípade, že videozáznam zo zásahu naozaj neexistuje, mohli by vzniknúť dohady o zákonnosti policajného zásahu. „Máme v živej pamäti video, v ktorom policajt po naháňačke na zemi dokopal postrelenú vodičku napriek tomu, že prestala unikať a nekládla odpor,“ dodal Vašečka v reakcii k videozáznamu zo zásahu polície z minulého roka pri policajnej naháňačke neďaleko Hlohovca.

Ľútosť nad vyhasnutím mladého života vyjadril aj Ľubomír Galko (SaS), ktorý sa tiež vyjadril k tlačovej besede policajného prezidenta Tibora Gašpara. „Na tlačovej besede sme si vypočuli množstvo informácií, ktoré sú nepresné a tendenčné. Formu, akou policajný prezident popísal túto udalosť, hodnotím ako falošnú kolegialitu,“ dodal Galko s tým, že podľa neho väčšina policajtov sú čestní a slušní ľudia, avšak majú na výkon svojho povolania katastrofálne podmienky, nedostatočný výcvik a neprofesionálne vedenie.

Postup polície sa takisto nepáči poslancovi Milanovi Krajniakovi (Sme rodina), ktorý upozornil na to, že kým v tomto prípade polícia konala bezodkladne, v politicky citlivých kauzách sa konanie preťahuje: „Je neprípustné, že v prípade výtržníka za volantom sú policajti pripravení použiť krajné donucovacie prostriedky okamžite, ale v prípade omnoho spoločensky nebezpečnejších podozrivých, ako sú Bašternák a Kočner, donekonečna analyzujú a zvažujú ďalšie kroky,“ uviedol Krajniak.

Opozícia chce predísť tomu, aby si policajti robili z podobných naháňačiek Eldorádo a ohrozovali tak aj nevinné životy. V zahraničí majú policajti viacero spôsobov na zastavenie vozidla v podobnej situácii bez toho, aby museli použiť streľbu a ohroziť tak ľudský život. Opozícia sa pýta, prečo sme na Slovensku aj v tomto smere pozadu, dôsledkom čoho je vyhasnutý ľudský život.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program