P. Pollák ml.: Rómovia boli, sú aj budú súčasťou našej spoločnosti

Ôsmy apríl patrí každoročne Medzinárodnému dňu Rómov. Práve počas dnešného dňa by sme mali mať na zreteli rozmanitosť tejto kultúry, zvykov a tradícií. Okrem toho by sme ale mali myslieť aj na to, že európsky príbeh Rómov je aj plný vylučovania a diskriminácie.

„Súčasná vláda viacerými krokmi dokazuje, že stojí na strane Rómov. Váži si ich prínos pre spoločnosť, no zároveň vníma aj ich nevyužitý potenciál. Počas minulých rokov sa vypísalo veľké množstvo programov, ako integrovať rómske segregované komunity do väčšinovej spoločnosti. Zaostávame však v ich realizácií,“ upozornil predseda vlády SR Eduard Heger.

„Musíme bojovať proti rasizmu a diskriminácii, ktoré vytláčajú Rómov z trhu práce na okraj spoločnosti. Musíme zapájať Rómov do riešenia ich vlastných problémov, vrátane zabezpečovania si adekvátneho bývania,“ dodal.

Poslanec NR SR a podpredseda ľudskoprávneho výboru Peter Pollák ml. (OĽANO) avizuje, že v dohľadnom čase predstaví finálne znenie zákona o predprimárnom vzdelávaní pre deti od troch rokov zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Máme na stole rozpracovaný návrh, vďaka ktorému budeme môcť od útleho veku budovať nové generácie Rómov. Cieľom je predložiť tento zákon do parlamentu a schváliť ho ešte v prvej polovici tohto roka,“ povedal.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program