Parlament bude odvolávať Lubyovú. Ministri za SNS nás oberajú o budúcnosť, tvrdí opozícia

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) a strany Sloboda a Solidarita (SaS) dnes odovzdali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na vyslovenie nedôvery ministerke školstva Martine Lubyovej. Pod návrh sa podpísalo 38 opozičných poslancov.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová uviedla, že máloktoré ministerstvo je pre budúcnosť Slovenska dôležitejšie ako ministerstvo školstva, vedy a výskumu, a zároveň máloktoré ministerstvo má toľko škandálov ako práve toto ministerstvo vedené Slovenskou národnou stranou. „My ako opozícia sme nehlasovali za programové vyhlásenie vlády, pretože sme presvedčení, že štát treba riadiť lepšie a oveľa efektívnejšie. Dnes by sme ale boli veľmi radi, keby ministerstvo školstva plnilo aspoň programové vyhlásenie vlády,“ vyjadrila sa Remišová s tým, že podľa zákona má ministerstvo školstva pripravovať strednodobú koncepciu štátnej vednej a technickej politiky, aby sme ako krajina vedeli, čo je pre nás dôležité a kam potrebujeme dať viac peňazí. Od roku 2016 však podľa Remišovej takýto plán nemáme. „Podľa programového vyhlásenia vlády malo ministerstvo zabezpečiť audit národného systému rozvoja výskumu a inovácií, aby sme systém sprehľadnili, zjednodušili a identifikovali špičkové slovenské vedecko-výskumné kolektívy, ktoré by sme mali podporovať. Nič z toho tu nemáme, zato rozdeľujeme stovky miliónov na často pochybné projekty,“ upozorňuje Remišová, podľa ktorej si občania Slovenska nezaslúžia, aby vláda najskôr všetky peniaze rozdala, a až potom rozmýšľala, ako a koho by bolo najlepšie podporiť.

„O škandále s rozdeľovaním miliónových dotácií rôznym firmám sme informovali na viacerých tlačových konferenciách, pani ministerka sa ale viackrát posťažovala, že nemáme záujem o komunikáciu. To samozrejme nie je pravda, nám veľmi záleží na tom, aby ľudia vedeli o problémoch na ministerstve a o tom, ako je pre Slovensko dôležité, aby sme peniaze na podporu výskumu rozdeľovali spravodlivo,“ povedala Remišová s tým, že s ministerkou Lubyovou sa rada stretne v ktorejkoľvek televíznej debate, v ktorej by mohli aj za účasti verejnosti o spomínaných problémoch hovoriť.

Ďalší rozvoj slovenského hospodárstva a dobre platené pracovné miesta sa nám podľa Remišovej podarí zabezpečiť iba s pomocou výskumu a inovácií. „Preto nemôžeme dopustiť, aby sa financie určené na podporu výskumu rozdeľovali pochybným spôsobom. Preto sme sa podľa ústavy rozhodli požiadať predsedu národnej rady o zvolanie schôdze na vyslovenie nedôvery ministerke školstva, vedy, výskumu a športu Martine Lubyovej,“ dodala.

Poslanec NR SR a tímlíder strany SaS pre školstvo Branislav Gröhling ešte 3. januára upozornil, že v rámci stimulov od ministerstva školstva vo výške viac ako 33,4 milióna eur boli medzi žiadateľmi úspešné aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v rodinnom dome či nemajú fungujúcu webstránku. „Zvláštne firmy dostali nemalé peniaze vďaka takzvaným omylom, keď z 84 bodov bolo zrazu 94, vďaka odkopírovaným posudkom, za cenu porušenia protischránkového zákona či hodnotenia neznámymi ľuďmi,” povedal B. Gröhling  a pokračoval:„Dobrý minister by toto celé nedopustil. Priemerný minister by sa to pokúšal napraviť a vysvetľoval by, že netušil, čo sa mu dialo pod nosom. Ministerka Lubyová to však nepochopiteľne obhajuje, a tak na svojom mieste nemá čo hľadať.”

Podľa Gröhlinga sa opakuje história z leta 2017, keď musel pre polmiliardový škandál s eurofondmi na vedu a výskum odstúpiť vtedajší minister školstva, tiež za SNS, Peter Plavčan. „Najsmutnejšie na tom je, že ministri za Slovenskú národnú stranu nás oberajú o budúcnosť. Podpora vedy a výskumu, vedcov a výskumníkov totiž musí byť prioritným záujmom Slovenska. Aby sme nezostali montážnou dielňou. Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť,” uviedol Branislav Gröhling.

Tieňový minister školstva za OĽANO Miroslav Sopko upozornil, že nezodpovedné narábanie s peniazmi určenými na vedu a výskum je hazardom s budúcnosťou detí. „Keď na tento hazard upozornia opoziční politici, médiá či neziskové organizácie, odpoveď kompetentných je úplne iná, akú by sme očakávali. Zrazu vinu za spôsobený stav pripisujú nám,“ vyjadril sa Sopko a dodal: „Počuli sme obvinenia z toho, že poškodzujeme dobré meno ministrov, a dokonca aj celého Slovenska. Voči takýmto obvineniam sa dôrazne vyhraňujeme. Vyzývam predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby zvážil, či SNS je stranou, ktorá je natoľko zodpovedná, aby zvládala riadenie rezortu školstva.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program