Peter Kremský zvoláva mimoriadny hospodársky výbor k situácii s dodávkami plynu

Predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský zvoláva vo štvrtok (28. 4.) o 12.00 mimoriadne zasadnutie výboru k téme dodávok a stavu zásob zemného plynu na Slovensku. Pozval naň ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ako aj šéfov spoločností eustream, SPP a Nafta.

„Výbor sa bude zaoberať preventívnymi opatreniami pri rôznych scenároch vývoja s dodávkami ruského plynu. Situácia sa každý deň dynamicky vyvíja, od dnešného dňa ruská štátna firma Gazprom zastavila dodávky do Poľska a Bulharska, pričom zámienkou je požiadavka zaplatiť za plyn v rubľoch. Budeme sa zaujímať o to, aký objem plynu aktuálne na Slovensko priteká, aký je stav v zásobníkoch a ako vyzerajú krízové plány ministerstva hospodárstva na zaistenie energetickej bezpečnosti Slovenska. Po ich predstavení volám od začiatku vojny na Ukrajine, ale minister Sulík ich zatiaľ nepredstavil. Je dôležité vedieť, ako bude Slovensko riešiť bezpečnosť dodávok a cenovú stabilitu zemného plynu ako kľúčovej energetickej komodity pre občanov aj firmy,” vysvetlil Kremský.

Podľa jeho slov bude výbor žiadať aj dlhodobý akčný plán znižovania závislosti od dodávok energetických surovín z Ruska. Slovensko patrí k najviac odkázaným krajinám v EÚ, keď z Ruska odoberá takmer 100 % ropy, zemného plynu a jadrového paliva. Časť z toho možno nahradiť vlastnou časťou, časť úsporami, časť dovozom z iných krajín a časť prechodom na iné zdroje v priemysle, energetike alebo doprave. „Musíme však mať jasný plán a dôsledne ho dodržiavať,“ uzatvára predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program