Plavčanovo ministrovanie je veľký škandál, Danko sa stále tvári ako mŕtvy chrobák

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová a Richard Vašečka po zverejnení ďalších dôkazov opätovne vyzývajú predsedu SNS, aby odvolal ministra Plavčana. Zároveň žiadajú premiéra Fica, aby SNS odobral rezort školstva.

Veronika Remišová zverejnila dokument z mája 2016, ktorým súčasné ministerstvo zrušilo predchádzajúcu výzvu vyhlásenú ešte za ministra Draxlera a zmenilo kritériá výberu projektov. Vyvrátila tak tvrdenie ministra Plavčana, podľa ktorého boli súčasné kritériá schválené ešte v roku 2015. „Zmena bodovania projektov, ktorú po voľbách presadila SNS, mohla byť jedným z nástrojov na vyradenie projektov, ktoré strana vyradiť chcela,“ uviedla V. Remišová.

Poslankyni sa nepáči, že minister svoju zodpovednosť za škandál s rozdeľovaním eurofondov odmieta s výhovorkou, že to mal na starosti niekto iný. „Ten niekto iný sú jeho podriadení a on ako minister je za nich zodpovedný,“ povedala Remišová a pokračovala: „Minister sa vyhovára, že výzvy riadi Výskumná agentúra ministerstva. Lenže bol to práve Plavčan, kto po voľbách vyhodil riaditeľa tejto agentúry a dosadil tam nového človeka, ktorý mal dovtedy na starosti projekt elektronického zdravotníctva,“ vyjadrila sa V. Remišová, podľa ktorej tento zbabraný projekt stál desiatky miliónov eur a stále riadne nefunguje.

Remišová takisto kritizovala, že minister prešiel úplným mlčaním najzávažnejšie pochybenie a síce výber hodnotiteľov. „Je škandál, ak dvaja z akože nezávislých hodnotiteľov sú vysoko postavení nominanti SNS na ministerstve školstva a pôdohospodárstva. SNS sa celý systém rúca, peniaze rozdelili vyslovene hlúpym spôsobom – a to nevravím o tom, prečo to tak urobili. Poškodzujú naše národné záujmy, oberajú šikovných ľudí, ktorých na Slovensku máme o cenné zdroje,“ uzavrela Remišová.

Ďalšie dôležité fakty sú dostupné na blogu V Remišovej:

https://veronikaremisova.blog.sme.sk/c/460783/rozhadzovanie-eurofondov-na-vedu-a-vyskum-sns-musi-z-ministerstva-skolstva-prec.html

„Danko sa chválil, že riadi svojich ministrov, kde je teraz? Tvári sa ako mŕtvy chrobák, akoby to ani nebol jeho minister. Kedy konečne prevezme za tento neskutočný škandál zodpovednosť a vzdá sa rezortu školstva?,“ pýta sa Remišová, ktorú tiež zaujíma, prečo mlčí aj premiér Fico. „Je nemožné, aby sa pri takom obrovskom škandále predseda vlády tváril, ako keby mu to bolo jedno,“ dodala Remišová.

Na Remišovú nadviazal predseda poslaneckého klubu OĽANO Richard Vašečka. „Pre našu budúcnosť je vzdelávanie, veda a výskum kľúčové. SNS tu očividne pácha obrovské škody. Účet zaplatíme my všetci, nielen eurofondami vyhodenými do vzduchu, ale hlavne budúcnosťou našej krajiny a našich detí,“ povedal Vašečka s tým, že prešľapov SNS už bolo dosť. Zároveň predložil návrhy hnutia OĽANO, ktorými by sa predišlo podobným pochybnostiam. Každý väčší projekt by mali podľa neho hodnotiť uznávaní odborníci na danú problematiku, aspoň polovica hodnotiteľov by mala byť zo zahraničia a ministerstvo by malo zverejňovať prihlášky podporených projektov spolu s hodnotiacimi protokolmi. „Odborná verejnosť by si tak mohla overiť kvalitu projektov a hodnotenia.“ odôvodnil návrhy riešení Vašečka.

„Keď bude OĽANO vo vláde, nedopustíme, aby sa cez takto nastavený systém vysávali peniaze z eurofondov. Garantujeme, že peniaze určené na školstvo sa do posledného centa využijú na túto oblasť. Ideme síce odvolávať ministra Plavčana, ale žiadame Roberta Fica, aby okamžite zobral tento rezort SNS a čo najskôr vymenoval za ministra školstva nezávislého odborníka, aby vykonal nápravu v tomto rezorte, ktorý sa nám pred očami potápa,“ uzavrel Vašečka.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program