PODANIE NA ÚSTAVNÝ SÚD. Urobme poriadok v parlamente – koniec zákulisným hrám

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) podáva návrh na Ústavný súd, aby legislatívne prílepky vyhlásil za protiústavné. Chcú tak zamedziť tomu, aby sa k návrhu zákona „nepriliepal“ rozširujúci obsah, ktorý s pôvodným zákonom nesúvisí a týka sa odlišnej témy.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová považuje legislatívne prílepky za pokútnu a špekulatívnu prax, kedy rôzne záujmové skupiny a lobisti môžu dostať do zákonov zmeny, ktoré im vyhovujú. „Ak by prešli normálnym procesom, to znamená verejným pripomienkovaním, verejnosť, alebo odborníci  by si ich všimli a s veľkou pravdepodobnosťou by ich zastavili,“ upozornila Remišová a pokračovala: „Takéto prílepky spôsobujú chaos v zákonoch a problémy pre ľudí aj pre podnikateľov, ktorí musia vynakladať nemalé prostriedky na to, aby takéto zmätočné novelizovanie zákonov sledovali.“

Remišová uviedla príklad takzvaného prílepku, kedy sa „prilepil“ k návrhu zákona rozširujúci obsah, ktorý však s pôvodným zákonom nesúvisel a menil niečo úplne iné. Dňa 11. marca 2014 rokoval Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti o podomovom predaji a predaji na diaľku. Poslancovi za SMER Marošovi Kondrótovi sa však zdalo vhodné, aby do tohto zákona vložil nový článok, ktorý so zákonom o podomovom predaji vôbec nesúvisel. „Jeho pozmeňujúci návrh menil zákon o investičnej pomoci, a to tak, že projekty s investičnými nákladmi nad 200 miliónov eur nemusí schvaľovať vláda, ale iba minister,“ vysvetlila V. Remišová a poukázala na nelogickosť tohto prílepku. „Napríklad štátnu pomoc jeden milión eur musí schváliť celá vláda, ale pri pomoci šesťdesiat miliónov eur stačí, ak ju v tichosti schváli minister,“ vyjadrila sa.  Zákon vtedy poslanci Smeru odhlasovali a začal platiť 1. mája. O päť dní neskôr  predložilo Duslo Šaľa Andreja Babiša svoj investičný zámer na ministerstvo hospodárstva a žiadalo investičnú pomoc. Duslo Andreja Babiša bolo zrejme jedinou spoločnosťou, ktorá využila spomínaný pozmeňovací návrh poslanca Kondróta.   Remišová pripomenula, že V ČR Ústavný súd takúto prax zakázal z viacerých dôvodov. „Vyslovil názor, že je to neúcta k občanom, pretože sa obmedzujú základné práva občanov vyjadriť sa k zákonom. Ústavný súd ČR tiež uviedol, že nezákonným spôsobom zákon, ani iný právny predpis nemôže vzniknúť. To sa týka aj Slovenska, my máme prílepky vyslovene zakázané v zákone, no poslanci vládnej koalície zákon neustále porušujú. Len na septembrovej schôdzi boli štyri prílepky,“ upozornila Remišová. „Ako môžeme od občanov žiadať, aby zákon rešpektovali, keď samotní poslanci vládnej koalície ho nedodržiavajú a to pri takej dôležitej veci, akou je tvorba zákonov?,“ pýta sa Remišová.

OĽANO preto podáva návrh na Ústavný súd, aby legislatívne prílepky vyhlásil za protiústavné. „Predseda parlamentu, Andrej Danko, verejne vyhlásil, že Národná rada môže prijať akýkoľvek zákon, aj taký, že sa zemeguľa točí opačne. Áno, zákony tohto typu v parlamente táto vládna koalícia schvaľuje každú chvíľu a podľa toho potom táto krajina aj vyzerá. Našim cieľom však je, aby sme konečne spravili poriadok pri tvorbe zákonov, aby zákony boli kvalitnejšie, prehľadnejšie a nemuseli sa každú chvíľu meniť.“ dodala V. Remišová.

Tieňový minister zdravotníctva za hnutie OĽANO Marek Krajčí považuje z pohľadu práce v zdravotníckom výbore prílepky za veľmi nešťastný spôsob zmeny legislatívy. „Na každom jednom zdravotníckom výbore máme v druhom čítaní množstvo pozmeňujúcich návrhov. Opakovane som na to upozorňoval, raz sme na protest dokonca odišli z rokovania výboru. Takáto legislatívna prax spôsobuje častokrát obrovské škody v nastavení zdravotníctva, ale aj v iných rezortoch,“ upozornil Marek Krajčí.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program