Podávame trestné oznámenie vo veci machinácií pri verejnom obstarávaní v BBSK

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní. Na tlačovej konferencii to dnes oznámili poslanci hnutia Gábor Grendel a Veronika Remišová.

Predseda Banskobystrického kraja Marián Kotleba má v úmysle rekonštruovať cesty v kraji za takmer desať miliónov eur (9 740 000€). Verejná súťaž na túto rekonštrukciu bola vyhlásená 19. júna, pričom k elektronickým aukciám prišlo už v piatok 23. júna ráno. Súťažitelia tak mali len tri dni na to, aby predložili vypracované ponuky. Tento postup považujú poslanci hnutia OĽANO-NOVA za neštandardný a sú presvedčení o protiprávnosti tohto skutku.

„Samotnú trojdňovú lehotu na predkladanie ponúk nemožno podľa nás, a verím, že ani podľa žiadneho racionálneho človeka, za žiadnych okolností považovať za adekvátnu k vypracovaniu kvalitnej a cenovo rentabilnej ponuky, ako aj k obhliadke ciest, ktorých sa rekonštrukcia bude týkať. O to viac to platí, ak išlo o rekonštrukciu 15 úsekov – išlo teda o 15 verejných súťaží,“ uvádza sa v trestnom oznámení.

„Vedenie BBSK malo týždeň na to, aby vysvetlilo obstarávanie a vyvrátilo všetky podozrenia. Namiesto toho sme si dnes vypočuli konšpiračné teórie o tom, že to všetko bolo účelovo vytvorené v neprospech úradu. Pýtame sa – kým?“ povedal Grendel, podľa ktorého by normálnou reakciou zo strany BBSK bolo iniciatívne podanie podnetu na Najvyšší kontrolný úrad, Úrad pre verejné obstarávanie a iniciatívne podanie trestného oznámenia.

V. Remišová na záver dodala, že Kotleba si osvojil podobné praktiky, ktoré používa súčasná vláda. „Vidíme to z hospodárenia v jeho kraji,“ dodala Remišová.
Ficov falošný boj proti korupcii

Poslanci hnutia OĽANO-NOVA Veronika Remišová a Gábor Grendel sa vyjadrili aj k údajnému boju Roberta Fica proti korupcii, ktorý dnes na TB prezentoval šéf nového protikorupčného odboru na Úrade vlády SR Peter Kovařík. Fico, hoci to avizoval, na brífing s Kovaříkom neprišiel…

„V uplynulých týždňoch sa Robert Fico snažil presvedčiť verejnosť, že je najväčším bojovníkom proti korupcii na Slovensku,“ povedal G. Grendel s tým, že vzhľadom na svoje vystupovanie by premiér mohol byť laureátom na ocenenie Biela vrana. Podľa Grendela máme Slovensku dobré zákony, čo určite potvrdí OECD, Európska únia, či naši medzinárodní partneri. Poblémom je však podľa neho uplatňovanie zákonov v praxi. „Spomeňme si napríklad na pani Hlávkovú, ktorej sa vyhrážali trestným oznámením za to, že upozornila na podivné obstarávanie na ministerstve zahraničných vecí. Alebo na pracovníčky, ktoré skončili na ulici preto, lebo upozorňovali na to, čo sa deje v resocializačnom zariadení Čistý deň. Takto vyzerá ochrana svedkov na Slovensku,“ povedal G. Grendel s tým, že podobných príkladov existuje veľa. „Kde bol Robert Fico vtedy, keď sa týmto ľuďom diala krivda?“ dodal.

Podľa Veroniky Remišovej sa P. Kovařík nemá čím chváliť. „Pán Kovařík svojimi slovami o dobrej legislatíve len potvrdzuje, že zákony sú síce dobré, ale napriek tomu korupcia u nás stále existuje. Chyba je teda niekde inde – v ministroch a ich podriadených,“ povedala Remišová a pokračovala tým, že Fico a Kovařík sa zabudli pochváliť hodnotením OECD, ktoré vyšlo v inej správe. „V efektivite verejných inštitúcii na Slovensku je Slovensko na poslednom mieste. Rebríček vypovedá o tom, ako fungujú naše úrady, súdy, či polícia. Od roku 2007 sme na poslednom mieste,“ vysvetlila Remišová s odvolaním sa na graf OECD. „Verejná správa je zle menežovaná. Kauzy, ktoré sú na vysokých miestach, sa často nedostanú ani pred súd. Vyzývame Roberta Fica, aby sa zákony nielen písali, ale aj dodržiavali,“ dodala V. Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program