Podľa Škripeka sa Juncker neustále vyhráža Britom

Europoslanec Branislav Škripek považuje dnešok, ktorým odštartoval odchod Veľkej Británie za najsmutnejšiu etapu v dejinách existencie Európskej únie. „Opúšťa nás po 44 rokoch členstva silná krajina a veľmoc, ktorá vždy bojovala za triezvy rozum a realizmus v spolupráci európskych štátov a v európskej integrácií. Rešpektujem rozhodnutie a vôľu občanov Veľkej Británie, ale je mi veľmi ľúto, že to takto dopadlo,” konštatuje Škripek.

A ďalej pripomína, že pre EÚ je Británia významným obchodným partnerom a prispievateľom do rozpočtu. Až 53% exportovaných tovarov a služieb z krajín EÚ smeroval do Veľkej Británie. V roku 2015 prispela Veľká Británia v čistom do rozpočtu EÚ vo výške 8,5 miliardy eur. Ako vojenská veľmoc Veľká Británia prispieva k zabezpečeniu európskej bezpečnosti a stability. Odchod tak dôležitej krajiny je podľa Škripeka jasným dôkazom, že únia sa nachádza vo vážnej kríze.

„Pevne verím, že rokovania o “rozchode” budú pragmatické, vecné a podarí sa ich stihnúť ukončiť v dvojročnej lehote, ako to predpokladá Lisabonská zmluva,” povedal B. Škripek. Poslanec Európskeho parlamentu je v tejto súvislosti pohoršený prístupom Európskej komisie: „predseda komisie Jean Claude Juncker sa neustále vyhráža a požaduje od Veľkej Británie zaplatiť takmer 60 miliárd eur za Brexit. Je neprijateľné, aby si takýmto spôsobom vymáhal od suverénnej krajiny politickú pokutu za slobodné rozhodnutie občanov.“

Finančné vyrovnanie je podľa europoslanca prirodzenou súčasťou “rozvodu”, ale takýmto tónom a prístupom “kto nie je s nami, je proti nám“ nič nedosiahneme, okrem budúcich zlých vzťahov. „Práve opak je v našom záujme, veľkorysosť a diplomacia sú preto jednoznačne na mieste,” dodal europoslanec.

Pripomenul tiež príklad pokojného rozdelenia Československa na dva samostatné a suverénne štáty, ktoré dnes majú preto najlepšie vzťahy vo svojej histórií. „Máme skúsenosť a vieme veľmi dobre, že mierový a pokojný dialóg znamená úspešný proces delenia štátov či vzájomného usporiadania vzťahov a poučenie z tohto príbehu by si mali všimnúť aj predstavitelia EÚ,” na záver upresnil Branislav Škripek.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program