Poslanci OĽANO vyzvali mimovládne organizácie, aby navrhli mená detskej komisárky

Nezávislý odborník a empatický človek, ktorý výrazne zlepší renomé úradu. Aj tak by mal podľa poslancov hnutia OĽANO vyzerať nový komisár, resp. nová komisárka pre deti. Vyzývajú preto organizácie, ktoré sa zaoberajú právami detí, aby do ďalšej voľby navrhli vhodných uchádzačov. Zároveň žiadajú koaličných partnerov, aby v ďalšom kole voľby už neprichádzali s menami, ktoré si v parlamente doteraz nenašli podporu.

Parlament ani po dvoch kolách voľby a štyroch pokusoch nezvolil žiadnu z kandidátok na funkciu komisárky pre deti. „Dostali sme sa do situácie, keď súčasná komisárka Viera Tomanová presluhuje už niekoľko mesiacov. Som presvedčená, že prišiel čas na to, aby sme našli priechodného kandidáta, na ktorom sa zhodne celá koalícia. Uvedomujeme si vážnosť tejto voľby, a tiež to, že deti sú zraniteľnejšie vo svojich právach ako dospelí a majú obmedzené možnosti na podávanie sťažností. Vplyvom pandémie, zatvorených škôl a izolácie, rapídne narástol počet detí s psychickými problémami. Aj to by mala byť priorita novej komisárky. Našou povinnosťou je nájsť nezávislého, odborne zdatného a empatického kandidáta, ktorý zvýši renomé tohto úradu,“ povedala poslankyňa NR SR Mária Šofranko (OĽANO).

Poslanci Národnej rady SR z hnutia OĽANO sa zasadzujú za nájdenie apolitického kandidáta, alebo kandidátky na pozíciu komisára pre deti.

„Je najvyšší čas dať šancu ľuďom, ktorí budú mať dôveru odborníkov,“ vyhlásil predseda výboru NR SR pre kultúru a média Kristián Čekovský (OĽANO) a zdôraznil rozdiel medzi Verejným ochrancom práv a Komisárkou pre deti: „zatiaľčo kandidát na verejného ochrancu práv potrebuje 15 podpisov poslancov NR SR, kandidáti na komisára pre deti potrebujú predovšetkým podporu od tretieho sektora a iba jeden podpis poslanca. Tu vidíme, že zákon si vyslovene pýta, aby túto pozíciu zastával človek s podporou mimovládnych organizácií. Vyzývame preto organizácie, ktoré v oblasti práv detí pracujú, aby do tretej voľby navrhli vhodných kandidátov a kandidátky.“

„Cesta dopredu vedie práve cez depolitizáciu takýchto nominácií. Preto v hnutí OĽANO podporujeme myšlienku nechať o nominácií na post detského komisára rozhodovať odborníkov z mimovládneho sektora. Zároveň by som rád vyzval koaličných partnerov, aby už neprichádzali s menami, ktoré doteraz nezískali podporu a aby podporili apolitického kandidáta, alebo kandidátku,“ zdôraznil poslanec NR SR Andrej Stančík (OĽANO).

„Už od začiatku volebného obdobia vnímame Úrad komisára pre deti ako veľmi dôležitý. Na tomto úrade sme zvolali aj poslanecký prieskum, ktorého výsledkom bola novela zákona s cieľom zjednodušiť proces odvolania komisárky. Bohužiaľ, pani Tomanová presluhuje už niekoľko mesiacov a jej nástupkyňu, resp. nástupcu musíme zvoliť čo najskôr. Na novú komisárku pre deti chcem byť rovnako hrdý, ako na pani profesorku Patakyovú. Termín na podávanie prihlášok je do 13. apríla 2022 a následne 21. alebo 22. apríla sa uskutoční verejné vypočutie,“ uzavrel predsedajúci ľudskoprávneho výboru NR SR Peter Pollák ml. (OĽANO).

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program