Poslanec Marek Krajčí: „Je absurdné, že v krachujúcom zdravotníctve chcú zrušiť práve to, čo perfektne funguje“

Sieť nemocníc Svet zdravia, ktorá patrí do portfólia spoločnosti Penta Investments, plánuje v nasledujúcich týždňoch zrušiť jednu z najobľúbenejších pôrodníc na Slovensku. Poslanec za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) a člen Zdravotníckeho výboru NR SR Marek Krajčí sa dnes v Banskej Štiavnici zúčastnil na zhromaždení, na ktorom niekoľko stoviek zúčastnených protestovalo proti tomuto nezmyselnému kroku.

Pôrodnica v Banskej Štiavnici poskytuje svoje výnimočné služby rodičkám z celého Slovenska už viac ako 20 rokov. Vyhľadávajú ju najmä mamičky, ktoré preferujú čo najprirodzenejší pôrod a následnú starostlivosť o narodené dieťa v podmienkach porovnateľných s domácim prostredím. „Je absurdné, že v krachujúcom slovenskom zdravotníctve chcú zrušiť práve to, čo perfektne funguje. Túto pôrodnicu cielene vyhľadávali matky z celého Slovenska, bez ohľadu na cestovanie, či vzdialenosť od domova. Môže existovať lepší dôkaz o kvalite poskytovanej starostlivosti?“ pýta sa M. Krajčí, detský kardiológ.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie rodinného typu zabezpečuje ústretový kolektív sestričiek a lekárov, ktorý pred rokmi vybudoval primár Marián Špila. „Oddelenie spĺňa všetky personálne a technické kritériá, čo potvrdil aj audit Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Svet zdravia chce tento ojedinelý zjav v slovenskom zdravotníctve zrušiť a rodičky z Banskej Štiavnice a okolia presunúť do vzdialenej žiarskej nemocnice, kde plánuje navýšiť kapacity o 70 pôrodov ročne. Spádove územie tak dosiahne v kopcovitom teréne až vzdialenosť 70 km. Skvelé zázemie vybudované v Banskej Štiavnici sa však v Žiari nad Hronom nedá zabezpečiť.“

Dôvodom na presťahovanie má byť fakt, že gynekologicko-pôrodnícke oddelenie nemá v Banskej Štiavnici multiodborovú podporu pri riešení závažných stavov. Tie boli doteraz v stabilizovaných stavoch transportované najmä do banskobystrickej nemocnice. „Takto budú musieť cestovať do okolitých nemocníc všetky rodičky, čo najmä v zimných mesiacoch môže byť veľmi komplikované. Pán primár Špila si za posledných 20 rokov nepamätá na žiadne úmrtie na jeho oddelení, ktorému by bolo možné predísť interdisciplinárnou spoluprácou s inými špecialistami prítomnými priamo v budove nemocnice,“ uzavrel Marek Krajčí.

Rozčarovanie neskrýva ani primár Marián Špila. „My to všetci vnímame ako jednu veľkú krivdu, keď sa zatvára oddelenie, ktoré je vyhľadávané rodičkami z celého Slovenska. Nie sme stratoví, personálne a technicky sme vybavení na adekvátnej úrovni. Oddelenie sme si sami vybudovali počas dvadsiatich rokov, nemali sme žiadny problém, fungovali sme tak ako v súčasnosti. Rodičky odchádzali spokojné, novorodenci živí a zdraví. Nevidíme dôvod, prečo by sa oddelenie malo zavrieť.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program