Poslanecký prieskum: Kvôli poklesu sestier radikálne klesol aj počet operácií

Poslanecký prieskum v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke potvrdil radikálny pokles sestier, na ktorý upozorňovali poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO).

Prieskum bol realizovaný na základe medializovaných informácií z minulého roka, podľa ktorých je na oddeleniach chirurgických disciplín a centrálnych operačných sálach krízový nedostatok zdravotných sestier, čo viedlo k poklesu operačnej výkonnosti a predlžovaniu čakacích lehôt. „Najväčšíší problém je v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. V jej petržalskej nemocnici minulý rok v októbri kvôli nedostatku zdravotných sestier zatvorili na urológii dvanásť lôžok a chýbala vtedy až štvrtina sestier na operačných sálach,“ upozornil poslanec za OĽANO a tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že zamestnanci nemocnice vtedy hovorili o mimoriadnej udalosti.

„Túto situáciu sme preto pozorne sledovali. Zistili sme, že situácia sa nelepšila, naopak sa postupne zhoršovala,“ uviedol Krajčí a pokračoval: „Najväčší problém je medzi sestrami inštrumentárkami, ktoré pomáhajú chirurgom pri operáciách. Sestry, ktoré v nemocnici ostali, majú enormné množstvo služieb, čo prispieva k ich frustrácii. Podmienky sú veľmi náročné a takisto platovo nie sú adekvátne ohodnotené.“

Podľa dát, ktoré poslancom na požiadanie poskytla nemocnica, ide o radikálny úbytok sestier. Počet úväzkov v medziročnom porovnaní I. kvartálu roku 2017 s prvým kvartálom roku 2018 klesol z 882,5 na 586. „Dáta, ktoré nám nemocnica poskytla potvrdzujú ten najvážnejší scenár. K úbytku sestier došlo na všetkých oddeleniach. Situácia je veľmi vážna. Minimálne na štyroch oddeleniach došlo k markantnému úbytku operačných výkonov, a na dnešnom prieskume sme sa dozvedeli, že za týmto poklesom treba hľadať jednoznačne nedostatok sestier,“ dodal.

Podľa Krajčího je potrebné akútne riešiť vzniknutú situáciu. „S vedením sme hovorili o systémovom zvyšovaní miezd. OĽANO predloží do parlamentu návrh na zlepšenie ohodnotenia sestier, sestrám navrhuje zvýšiť koeficienty tak, aby priemerná mzda sestry bola na Slovensku na úrovni 110% priemernej mzdy v našom hospodárstve. Týmto spôsobom by sme sa dostali aj na priemernú hodnotu ohodnotenia sestier v krajinách OECD“ povedal Marek Krajčí a dodal: „Zároveň je dôležité vytvárať také pracovné podmienky, aby naši absolventi chceli začať pracovať v nemocniciach. Na prieskume zazneli informácie, že absolventi Strednej zdravotníckej školy v Petržalke nemajú záujem pracovať v našom zdravotníctve. Jedným z dôvodov je aj zle nastavený súčasný systém vzdelávania. OĽANO sa preto vo svojej reforme intenzívne zaoberá jeho zmenou tak, aby lepšie odzrkadľoval potreby, ktoré si vyžaduje zdravotná starostlivosť o pacientov v našich nemocniciach. 

Ako uviedla poslankyňa NR SR za OĽANO Elena Červeňáková, vekový priemer sestier na Slovensku je 50 až 55 rokov. „Myslím si, že keď táto skupina odíde do dôchodku, systém skolabuje,“ upozornila Červeňáková. „Dnes som sa pri prieskume stretla s kolegyňami – sestrami. Ich podmienky nie sú také, aké by mali byť. Sestry robia veľa nadčasov, čo ich enormne unavuje. Nie sú pri rodinách, rozpadajú sa im manželstvá,“ pokračovala.

Podľa Červeňákovej takisto dnes na Jednotke intenzívnej starostlivosti nebol dodržaný normatív. „Na Jednotke intenzívnej starostlivosti neboli zdravotnícki asistenti, ani sanitári. Boli tam len dve sestry,“vyjadrila sa Červeňáková, podľa ktorej tiež v štátnych nemocniciach zlyháva kolektívne vyjednávanie odborov. „Sestry takisto hovorili o tom, že nemajú zarátanú materskú dovolenku, do výkonu odbornej praxe. Je to smutné,“ uzavrela Červeňáková.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program