Poslankyňa Anna Verešová sa zúčastnila na Národnom pochode za život v Prahe: „Nesúdime. Pomáhame.“

Šestnásty ročník Národného pochodu za život v Prahe osobne podporila aj poslankyňa NR SR Anna Verešová z hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA). Cieľom pochodu, ktoré organizovalo Hnutí Pro život ČR, bolo upozorniť, že i v ťažkých životných situáciách môžu tehotné ženy nájsť podporu a pomoc.

Verešová vo svojom príhovore spomenula svoju vlastnú 18-ročnú skúsenosť v konkrétnej pomoci tehotným ženám v núdzi. Je presvedčená, že potrat je odrazom nezáujmu o ženy. “Dnes už síce nikto nepovie, že umelý potrat je dobrá vec, no predsa je ponúkaný ženám ako najlepšie riešenie. Ženy si však zaslúžia lepšie riešenia – pomoc a podporu, ktoré máme ako vyspelé spoločnosti k dispozícii. Je hanbou našej spoločnosti, že niektoré ženy si nemôžu dovoliť porodiť a starať sa o dieťa z dôvodu zlej sociálno-ekonomickej situácie. Ak si matka nechce alebo nemôže z nejakého dôvodu dieťa nechať, rozhodne lepším riešením ako potrat je adopcia. Takisto je potrebné, aby štát v oveľa väčšej miere podporoval fungovanie inštitúcií, ktoré pomáhajú tehotným matkám a matkám s deťmi v krízových situáciách.”

Vo svojom volebnom programe sa hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti venovalo aj otázke ochrany života s cieľom znižovania počtov umelého ukončenia tehotenstva. Napríklad rozdelením príspevku pri narodení dieťaťa tak, aby časť príspevku žena dostala už počas tehotenstva, podporou sieti poradní, predĺžením materskej dovolenky a zvýšením materskej na 100% z predošlého príjmu. “Považujeme za dôležité, aby organizácie poskytujúce sociálne služby a poradenstvo tehotným ženám mali rovnaké podmienky a rovnaké financovanie bez ohľadu na svojho zriaďovateľa,” poznamenala A. Verešová.

Na otázku, či je za tresty pre ženy, ktoré podstúpili umelý potrat, Verešová uviedla: “Kriminalizácia žien nie je cestou, ako posúvať zmýšľanie ľudí k väčšej úcte k ľudskému životu, jeho dôstojnosti a k sebe navzájom.“

Pochody za život sú organizované v mnohých krajinách a sú reakciou na alarmujúce štatistiky. Slovensko má jednu z najnižších pôrodností v Európskej únii (nižšiu ako v  Českej republike); na jedného dôchodcu budú v našej krajine v roku 2050 pracovať iba dvaja ľudia.

Ochrana života a ochrana rodiny je úzko spojená. Budúcnosť Slovenska bude taká silná, ako pevné a prosperujúce budú jej rodiny.

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program