Postoj opozičných strán k vládnemu návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií

„Zástupcom koalície sme vysvetlili náš postoj a myslím, že argumenty zarezonovali. Témou bol návrh koalície na skrátené konanie o zmene ústavy, ktorý kritizujeme a žiadame priestor pre diskusiu, argumenty a informovanosť odbornej aj laickej verejnosti. Rokovanie pokračuje zajtra ráno o 8.00, preto v tejto chvíli nebudeme zverejňovať detaily. Som veľmi rád, že sa zástupcovia opozičných subjektov OĽANO-NOVA, SaS a Sme rodina dokázali zjednotiť. Sme odhodlaní aj naďalej postupovať spoločne s cieľom zrušiť Mečiarove amnestie.

Upozornili sme koaličných politikov, že meniť ústavu v skrátenom konaní je nevhodné, a že ak do takejto unáhlenej zmeny ústavy pôjdu zajtra – potom ich postup nepodporíme. Nie je možné súhlasiť, aby sa zákon, na ktorý táto krajina čaká 20 rokov, prejednával pod takýto časovým tlakom a bez vypočutia si názoru odborníkov.

Máme aj viacero meritórnych otázok ku zneniu koaličného návrhu. Na ich prediskutovanie je potrebný čas. K téme sa postupne vyjadrujú nezávislí odborníci, politici, aj pán prezident. Zaznievajú vecné výhrady, ale tie sme dnes nemienili otvárať, keďže zatiaľ bola na stole iba otázka procedúry. Žiadame a navrhujeme iný procedurálny postup. Nielen my, ale aj ústavní odborníci totiž upozorňujú, že neexistuje legislatívno-právny dôvod na skrátené legislatívne konanie. Ak by sa o tomto, navyše ústavnom zákone rozhodovalo už zajtra, tak by to vyznelo ako fraška.

Naše úsilie o skutočné zrušenie amnestií trvá. Veríme, že preváži zdravý rozum. Budeme pokračovať v úsilí o dialóg a hľadanie spojencov pre zrušenie Mečiarových amnestií.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program