Predložený zákon o sprevádzaní maloletých v nemocniciach má veľké nedostatky

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) súhlasí so zámerom návrhu zákona o službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti maloletým pacientom. Na základe analýzy a odporúčania Ministerstva zdravotníctva SR však OĽANO považuje návrh zákona v znení, v akom je predložený na aktuálnu schôdzu, za v praxi nevykonateľný.

„Zdravotnícke zariadenia, ktoré na to majú kapacity, už dnes umožňujú rodičom sprevádzať svoje deti počas hospitalizácie. Ak by sme návrh zákona odsúhlasili v takomto znení, mnohé  zdravotnícke zariadenia by sme vystavili hrozbe sankcií a súdnych sporov,“ myslí si Marek Šefčík zo zdravotníckeho výboru Národnej rady (OĽANO).

Členovia zdravotníckeho výboru upozorňujú, že pripravovaná reforma optimalizácie siete nemocníc počíta s tým, že priestory v nemocniciach sa upravia tak, aby sprevádzajúce osoby mohli byť v nemocnici pri lôžkach hospitalizovaných detí.

„Musíme si uvedomiť aj reálnu hrozbu zníženia počtu lôžok pre pacientov a zvýšenia rizika šírenia chorôb,“ upozorňuje poslankyňa Monika Kavecká.

Aktuálna právna úprava už teraz umožňuje nepretržité sprevádzanie detí do troch rokov a onkologických detských pacientov. „Staršie deti sú prijaté so sprievodom vždy, ak to umožňuje kapacitná a epidemiologická situácia,“ konštatuje Eva Horváthová.

Poslanci OĽANO sa opierajú nielen o stanovisko ministerstva zdravotníctva, ale aj o stanovisko hlavného odborníka Slovenskej republiky pre pediatriu, ktorý odporúča návrh zákona v tomto znení nepodporiť.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program