Predĺženie zmluvy s ruskou spoločnosťou MiG je nevýhodné. OĽANO upozorňuje na priestor pre provízie firmám blízkym SNS

Ministerstvo obrany plánuje vláde odporučiť využívanie MiG-29 až kým nebudú dodané nové stíhačky typu F-16 Block 70/72. Slovensko by tiež malo predĺžiť zmluvu s ruskou spoločnosťou RSK MiG do 31. decembra 2023, s možnosťou predĺženia o rok. „Presne takýto vývoj sme očakávali, napĺňa sa scenár tak, ako sme na to v minulosti upozorňovali a ako na to upozorňovali aj obranní analytici,“ hovorí tieňový minister financií za OĽANO Eduard Heger„Slovenskej národnej strane išlo od samého začiatku jej pôsobenia v rezorte obrany o predĺženie abonentskej dohody na údržbu ruských lietadiel MiG 29. Všetky kroky, ktoré jej nominanti podnikali, smerovali k predĺženiu abonentu,“ pokračuje Heger.

Podľa Hegera sa na základe týchto skutočností dajú oveľa lepšie pochopiť proruské stanoviská SNS. „Faktom však je, že predĺženie abonentu je ekonomicky nevýhodné a celkovo neefektívne, pričom očakávame serióznu analýzu aj od Útvaru ministerstva financií SR Hodnota za peniaze. Ďalších päť rokov abonentu znamená zaplatenie 150-250 miliónov eur do Ruska,“ upozorňuje Heger a pokračuje: „Samozrejme, hovoríme aj o predĺžení závislosti na Ruskej federácii, čo je v rozpore so základnými bezpečnostnými záujmami Slovenskej republiky. Ukazuje sa, že nominanti SNS neuvažovali o tom, že by do riešenia tejto otázky zapojili našich spojencov v NATO či v EÚ.“

Vzhľadom k objemu zákazky pri akvizícii amerických lietadiel F 16 by bolo podľa poslanca za OĽANO zapojenie USA do riešenia dočasnej ochrany nášho vzdušného priestoru viac ako adekvátne. „Podľa našich informácii je americká strana ochotná v koordinácii s poľskými ozbrojenými silami participovať za nepomerne nižších nákladov so zapojením poľských lietadiel F16 na dočasnej ochrane slovenského vzdušného priestoru, čo by navyše umožnilo aj výcvik slovenského personálu na tomto druhu techniky,“ povedal Heger s tým, že druhou alternatívou je prípadná dohoda s našim najbližším susedom Českou republikou. „Aj táto alternatíva by bola oveľa lacnejšia ako predlžovanie abonentu a česká strana už opakovane potvrdila, že je na takúto diskusiu pripravená,“ uzavrel Eduard Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program