Predseda hospodárskeho výboru P. Kremský bude iniciovať poslanecký prieskum v Správe štátnych hmotných rezerv

Štátne hmotné rezervy sa biedne pripravili na 2. vlnu koronakrízy. Musia mať zásoby na 60 dní, mali len na 10 dní, upozorňuje predseda výboru pre hospodárske záležitosti NRSR Peter Kremský (OĽANO). Hovorí o tom správa Najvyššieho kontrolného úradu. Ten ju vydal v pondelok 21. decembra 2020.

„Štátne hmotné rezervy mali k dispozícii nevyhnutný zdravotnícky materiál len na obdobie desiatich dní. Chýbali napríklad vrecia na biologický odpad, rukavice či dezinfekcia. Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) na základe tohtoročných mimoriadnych aktivít zameraných na analýzu vývoja cien zdravotníckych pomôcok, na riadenie Správy štátnych hmotných rezerv a tiež na popísanie rizík súvisiacich s ochranou obyvateľov pred infekčnými chorobami upozorňuje parlament i vládu na nedostatky v krízovom riadení štátu,“ píše sa vo vyjadrení NKÚ.

https://www.nku.gov.sk/aktuality/-/asset_publisher/9A3u/content/pandemia-odhalila-rizika-v-riadeni-statu-pocas-mimoriadnej-situacie

Na tlačovej konferencii dňa 25. augusta 2020 pritom šéf Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf a minister hospodárstva Richard Sulík, pod ktorého rezort hmotné rezervy patria tvrdili, že sklady sú plné. Správa NKÚ dnes ukazuje, že to nebola pravda, upozorňuje P. Kremský.

Minister Richard Sulík podľa neho priamo na tlačovej konferencii povedal, že strana SAS preberá plnú zodpovednosť za svojich nominantov aj v tejto inštitúcii. Ak teda Ján Rudolf zavádzal a namiesto poriadnej práce sa správal ako druhý Kičura, mal by to minister hospodárstva okamžite riešiť, myslí si predseda hospodárskeho výboru.

„Po Novom roku ako predseda zvolám mimoriadne zasadnutie hospodárskeho výboru NRSR, pozvem naň zástupcu NKÚ a budem iniciovať poslanecký prieskum v Správe štátnych hmotných rezerv, aby sme sa presvedčili, aký je tam reálny stav a ako táto inštitúcia plní svoje poslanie. Krajina musí byť pripravená na ťažké situácie a nemôže chytať zajaca za chvost, keď už je zle, ako sa to zjavne dialo v prípade ochranných pomôcok a aj naposledy v prípade antigénových testov,“ uzatvára Peter Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program