Predsedníčka ľudskoprávneho výboru Anna Verešová prijala v NR SR odvážneho Pavla Litvinova

Po prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi prijala Pavla Litvinova v NR SR predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová.

Pavel Litvinov pred 50-timi rokmi 25. augusta 1968 na Červenom námestí v Moskve spolu s ďalšími odvážnymi ľuďmi rozvinul transparent s heslom „Za našu a vašu slobodu“ na protest proti okupácii Československa. „Z úprimného srdca Vám za to ďakujeme. Znášali ste za to kruté následky. Za päť minút slobody päť rokov na Sibíri,“prihovorila sa Litvinovi Anna Verešová. „Znášali ste perzekúcie za iných občanov, za inú krajinu. Dodnes hovoríte, že ste to nikdy neobanovali. A aj dnes hovoríte, že hoci je situácia zlá, nie je beznádejná. Ďakujeme, že ste prišli na Slovensko, že nám práve v dnešných časoch, pripomínate nádej,“ pokračovala.

Stretnutia sa zúčastnila aj poradkyňa pre ľudské práva Janka Šípošová a predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, ktorá poďakovala P. Litvinovi za jeho odvahu a statočnosť. „Príklad pána Litvinova ukazuje, že sloboda nie je niečo samozrejmé, ale že slobodu musíme chrániť a bojovať za ňu každý deň,“ vyjadrila sa Remišová.

„My, Rusi, nemôžeme byť slobodní, keď berieme slobodu menším krajinám,“ citoval Litvinov jeden zo sloganov vtedajšieho protestu. „Vedeli sme, že Brežnev skôr či neskôr pošle do Československa tanky, no nemohli sme mlčať. O zločinoch komunizmu musíme hovoriť aj dnes, rovnako, ako o zločinoch nacizmu, ak chceme ochrániť svet pred ďalším zlom,“ pokračoval Litvinov.

Hnutie OĽANO oceňuje, že aj vďaka misii Pavla Litvinova je dnes práca ľudskoprávnych organizácií vo vyspelej spoločnosti samozrejmosťou. Predstavitelia hnutia OĽANO a Pavel Litvinov sa zhodli na tom, že jednou z kľúčových tém dnešnej doby v oblasti ľudských práv je sloboda slova a náboženská sloboda.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program