Predstavitelia hnutia OĽANO si pripomenuli pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si dnes na Námestí SNP v Bratislave pripomenuli podpredseda NR SR Gábor Grendel, ministerka kultúry Natália Milanová a predseda kultúrneho výboru NR SR Kristián Čekovský.

„Novinári nežijú v honosných vilách, nejazdia na luxusných autách a nechodia na luxusné dovolenky. Novinárom sa človek stane z presvedčenia, že zákony majú platiť pre všetkých rovnako“, povedal bývalý novinár a súčasný podpredseda NR SR Gábor Grendel s tým, že ak sa mocní v tomto štáte cítia nad zákonom a začnú klamať a kradnúť, treba na to poukázať a informovať verejnosť. „Ján Kuciak bol majstrom svojho povolania, a žiaľ, jeho vražda je dôkazom toho, že toto poslanie bral až smrteľne vážne. Roky, počas ktorých Ján Kuciak písal, boli najnespravodlivejšou dobou v histórii Slovenska. A povinnosťou našej garnitúry je, aby súčasné roky boli dobou spravodlivosti, aby všetci, čo klamali a kradli, boli spravodlivo potrestaní. Dlžíme to nielen verejnosti, ale hlavne Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej,“ dodal Grendel.

Ministerka kultúry Natália Milanová pripomenula, že po krátko vražde vznikla požiadavka ľudí na väčšiu ochranu novinárov, pretože práve oni neraz ohrozujú svoje zdravie a životy, aby ľuďom prinášali závažné informácie. Vtedajšie vedenie ministerstva kultúry avizovalo zlepšenie postavenia novinárov, ale nič sa neudialo. „Náš cieľ je dotiahnuť to do konca – schválili sme už niekoľko zákonov na zlepšenie mediálneho prostredia a intenzívne pripravujeme nový mediálny zákon, ktorý posilní ochranu novinárov a ich zdrojov,” zdôraznila Milanová.

Exnovinár a momentálne predseda Výboru pre kultúru a médiá NR SR Kristián Čekovský ju doplnil, že hnutie OĽANO chce už na najbližšej schôdzi parlamentu predložiť návrh na posilnenie ochrany novinárov vo verejnoprávnych médiách. Následne máme ambíciu pokračovať v ich plošnej ochrane. „Na Slovensku sa mení spoločenská klíma. Polícia, prokuratúra a súdy majú rozviazané ruky a nastáva očista Slovenska. Viacerí, čo v minulosti lustrovali a sledovali novinárov, skončili v rukách polície. Aj preto sa už novinári nemusia báť. Ak sa objavili akékoľvek prípady vyhrážania sa novinárom, berieme ich s plnou vážnosťou – odsudzujeme ich a garantujeme ich prešetrenie. Naše reakcie sú tak v ostrom kontraste s tým, ako podobné prípady zľahčovali vrcholní predstavitelia štátu v minulosti. Za dôležité považujeme nielen vyšetriť vraždu a odsúdiť objednávateľov vraždy Jána a Martiny, ale urobiť takú očistu štátu, aby sa už podobná tragédia nezopakovala. Ak sa nám to podarí, naplníme odkaz Jána a Martiny“, dodal Čekovský.

Video si môžete pozrieť tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program