Premiér predložil PVV, poslancov vyzval, aby ho brali ako spoločný záväzok

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa postavil pred poslancov Národnej rady (NR) SR a predložil programové vyhlásenie vlády (PVV). Poslancov vyzval, aby sa nepozerali na jednotlivé priority vládneho programu ako na priority konkrétnej strany, ale aby brali PVV ako spoločný záväzok. Poslanci Smeru-SD pred vystúpením premiéra opustili plénum.

“Skúsme naplniť najviac z toho, čo sme ľuďom sľúbili. Ruku na srdce, sľúbili sme toho veľa a bude to chcieť veľa práce,” povedal. Zdôraznil, že vládna koalícia má v pléne parlamentu ústavnú väčšinu a má tak šancu dramaticky zmeniť Slovensko. “Máte možnosť a zodpovednosť a my sme vaším prostredníkom ako vláda,” adresoval koaličným poslancom s tým, že je potrebné držať spolu.

Matovič vo svojom vystúpení kritizoval predchádzajúcu vládu, ktorá podľa neho prispela k strate dôvery občanov v kľúčové štátne inštitúcie a spravodlivosť. Zdôraznil, že to treba zmeniť. “Skúsme dať nádej, že Slovensko sa naozaj môže zmeniť na krajinu, kde si v prvom rade budeme všetci pred zákonom rovní,” poznamenal.

Poslancov Smeru-SD kritizoval, že opustili plénum pred rokovaním o dôležitom vládnom dokumente. Ostatných, ktorí ostali v rokovacej sále, označil za tých, ktorí chcú Slovensko posunúť dopredu svojimi víziami.

Programové vyhlásenie vlády má byť podľa jeho slov najambicióznejším plánom na zmenu. Vyzval preto poslancov na konštruktívnu diskusiu bez ohľadu na stranícku príslušnosť.

Plénum má o vládnom programe rokovať počas šiestej schôdze parlamentu a následne má hlasovať o vyslovení dôvery novej vláde. Na získanie dôvery potrebuje kabinet aspoň 76 hlasov poslancov.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program