Prezidentka Zuzana Čaputová: Pokiaľ bude deklarovaná spoločná vôľa vytvoriť koalíciu, poverím Igora Matoviča zostavením vlády

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v prezidentskom paláci stretla s predsedom hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igorom Matovičom. Rozprávali sa o zostavovaní vládnej koalície.

Prezidentka Zuzana Čaputová zablahoželala Igorovi Matovičovi k výsledku, ktorý hnutie OĽANO dosiahlo v sobotných parlamentných voľbách. „Je to naozaj veľká dôvera, ktorá sa dostala tomuto hnutiu, a zároveň aj obrovská zodpovednosť. Som veľmi rada, že z dnešného stretnutia s pánom Matovičom vyplýva, že si túto zodpovednosť plne uvedomuje,“ uviedla Zuzana Čaputová s tým, že sa chce stretnúť aj s ostatnými lídrami demokratických strán, ktoré sa budú zrejme podieľať na zostavovaní vlády. „Pokiaľ bude deklarovaná spoločná vôľa vytvoriť koalíciu, a tiež potrebná väčšina v parlamente, poverím Igora Matoviča zostavením Vlády Slovenskej republiky,“ dodala prezidentka.

Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič označil stretnutie s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou za veľmi príjemné. Vyjadril sa, že ich oboch mrzí, že viac ako 800-tisíc ľudí nebude mať zastúpenie v parlamente, keďže práve toľko ľudí volilo strany, ktoré sa nedostali do parlamentu. „Chcem ubezpečiť aj voličov týchto politických strán, že sa nemusia báť. Dokážeme zastúpiť aj záujmy voličov týchto politických strán, aby nemali pocit, že budúca vláda bude ignorovať ich požiadavky a ich videnie sveta,“ uviedol Igor Matovič, ktorý už absolvoval povolebné stretnutia s predsedami strany SaS a hnutia Sme Rodina Richardom Sulíkom a Borisom Kollárom, a zajtra v obedných hodinách sa má stretnúť s predsedom strany Za ľudí Andrejom Kiskom.

Matovič zároveň označil postup prezidentky, ktorá sa chce najprv stretnúť s predstaviteľmi zvolených demokratických strán, za najlepší. „Je správne, aby títo lídri najprv priamo v prezidentskom paláci deklarovali to, čo hovorili pred voľbami. Že chcú prispieť k zmene Slovenska na demokratickú krajinu, ktorá si bude vážiť každého jedného občana, a nebude robiť rozdiely medzi ľuďmi podľa toho, kto má aké čísla v telefóne, ale budeme konečne v krajine, kde platí zákon pre každého rovnako,“ uzavrel Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program